60 proc. miestų gyventojų kelionę automobiliu linkę iškeisti į el. paspirtuką

0
281

Užsakote kelionę automobiliu, bet gaunate pasiūlymą nedidelį atstumą įveikti el. paspirtuku. Su tokiu netikėtu pasirinkimu susidūrė 10 Europos didmiesčių gyventojai, atsitiktinai sudalyvavę didžiausios Europoje paspirtukų nuomos platformos „Bolt” pilotinėje programoje. Paaiškėjo, kad net 60 proc. žinutę programėlėje gavusių keleivių, ėmė keisti savo keliavimo įpročius ir rinkosi elektrinius paspirtukus, esančius arčiau nei 300 metrų atstumu.

Praėjusiais metais atsitiktinai parinkti „Bolt” klientai, užsisakę pavežėjimo paslaugą trumpesniam nei 3 kilometrų atstumui Stokholme, Osle, Geteborge, Lisabonoje, Krokuvoje, Madride, Bordo, Brno, Ostravoje, ir Valetoje, buvo suskirstyti į dvi tyrimo grupes. Vienai iš jų – čia pat buvo išsiųstos rekomendacijos rinktis kitokį kelionės būdą. Norvegijos transporto ekonomikos institutas, atlikęs duomenų analizę ir palyginęs dvi keleivių grupes, priėjo išvados, kad būtent elementarus paskatinimas lemia elgsenos pokytį.

„Bolt” elektrinių paspirtukų plėtros vadovo Lietuvoje Eimanto Baltos teigimu, gautų rezultatų galima buvo tikėtis, nes keliavimo įpročiai visoje Europoje iš tiesų prašosi didelių pokyčių. Pavyzdžiui, dauguma kelionių automobiliais tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse yra trumpesnės nei 5 kilometrai, o 25 proc. kelionių „Bolt” platformoje – trumpesnės nei 3 kilometrai.

„Jeigu šį kelionių kiekį konvertuotume į emisijas, pamatytume, koks milžiniškas pokytis tai galėtų būti. Dar įdomiau, kad nuo jo mus skiria tik inertiški įpročiai, kuriuos didžioji dalis žmonių yra linkę nusimesti” , – įsitikinęs E. Balta. „Bolt” duomenimis, elektrinio paspirtuko išmetamas CO2 kiekis vidutiniškai yra tris kartus mažesnis nei automobilio.

Tyrėjai taip pat atkreipė dėmesį, kad miestuose su gerai išvystyta elektrinių paspirtukų infrastruktūra, programėlės paskatinimai automobilį keisti paspirtuku, reikšmingai išaugino pastarųjų naudojimą. Pavyzdžiui, Lisabonoje pastebėtas rekordinis 210 proc. augimas.

„Ne išimtis ir Lietuvos miestai, kuriuose kelionės dar trumpesnės, o elektrinių paspirtukų infrastruktūra išties nebloga. Žinome, kad nuolat augantį kelionių paspirtukais kiekį lemia ne vien paslaugos kaina ir patogumas, bet ir atsakingesnis požiūris į savo miestą ir visą planetą” , – pažymi E. Balta.