Adolfo Ramanausko-Vanago vadavietėje iškilo partizanų ženklas – dvigubas kryžius

0
141

Tęsiami pokario laisvės karžygių, jų kovų įamžinimo, ryškaus istorinio indėlio įprasminimo darbai. Simboliniu dvigubu kryžiumi buvo pažymėta viena pirmųjų legendinių partizanų Adolfo Ramanausko-Vanago (1918-1957) ir Juozo Vitkaus Kazimieraičio (1901-1946) vadaviečių Merkinės apylinkėse, ties Lankininkų kaimu.

Partizanų ženklas itin nudžiugino A. Ramanausko-Vanago dukrą Auksutę Ramanauskaitę-Skokauskienę, kuriuo paženklinta jos tėvo vadavietė buvo įkurta dar 1945 metais: „Šis bunkeris drąsiai gali būti vadinamas vienu iš pirmųjų. Šalia jo šiek tiek anksčiau įrengtas pirmasis bunkeris buvo šlapioje, naudoti netinkamoje vietoje“.

Kuriant kryžių, skambėjo partizanų dainos

Partizanišką stovyklavietę įsirengę savanoriai iš įvairių Lietuvos miestų dvigubą kryžių iš medžio pagamino per vieną naktį. Kryžius – juodos spalvos: atliekant darbus pagal japonų technologiją, mediena buvo apdeginta, siekiant išlaikyti medžio konstrukcijų ilgaamžiškumą. Dvigubas kryžius yra Lietuvos herbe – Vyčio skyde, tai pat jis yra Lietuvos kariuomenės dalinių ženklas, šaulių, skautų ir kitų patriotinių organizacijų simbolis. Pokario laikotarpiu dvigubas kryžius buvo ir Lietuvos partizanų ženklas.

Partizanų pagerbimo renginyje dalyvavo muzikos grupė „Ugniavijas“, šauliai, skautai, atsargos ir esami kariai, moksleiviai. Visi kartu jie pastatė šį originalų paminklą, o vykstant darbams, po 80 metų pertraukos čia vėl skambėjo partizanų dainos.