Aptarė galimybę atverti Vilniaus erdves kultūrai

0
253

Prezidentas Gitanas Nausėda telefonu kalbėdamasis su Vilniaus miesto meru Remigijumi Šimašiumi aptarė galimybes sostinės erdves atverti kultūros renginiams, situaciją dėl nacionalinio stadiono ir sostinės bendrąjį planą.

Prezidentas pasiūlė sudaryti galimybes plačiai pritaikyti miesto erdves kultūros renginiams. Tokią galimybę ketvirtadienį šalies vadovas aptarė ir per susitikimą su kultūros bendruomenės atstovais. Pokalbio metu Vilniaus meras pritarė galimybėms miesto erdvėse vykti įvairaus pobūdžio renginiams bei savivaldybei prisidėti prie jiems reikiamos infrastruktūros parengimo bei kitų sąlygų sudarymo.

Pasak Prezidento, šiuo metu galiojančios karantino sąlygos, susijusios su žiūrovų skaičiumi ir kitais reikalavimais, smarkiai apriboja muzikos ir scenos menų galimybes. Tuo tarpu renginius organizuoti lauke yra saugiau, juose dalyvautų daugiau žiūrovų, taip leidžiant kultūros įstaigoms gauti savo veiklos tęstinumui reikalingų lėšų.

„Prezidentūros kiemas galėtų tapti viena pirmųjų tokiems renginiams skirtų erdvių, jose spektakliai, koncertai bei kiti renginiai galėtų vykti visą šių metų šiltąjį laikotarpį“, – sakė šalies vadovas.

Pokalbio metu Prezidentas su Vilniaus meru aptarė susiklosčiusią situaciją dėl nacionalinio stadiono. Prezidento vertinimu, Vilniuje turi būti pastatytas tiek sostinės, tiek ir visos šalies gyventojų poreikius atitinkantis stadionas. Jo finansavimo modelis turi atitikti viešiesiems pirkimams taikomus skaidrumo ir efektyvumo reikalavimus. Pokalbio metu Prezidentas pabrėžė, kad tokio dydžio ir svarbos objektas turi būti statomas bendromis valstybės jėgomis, sutelkus jėgas ir resursus ir ieškant sutarimo, o ne konkuruojant ir nuolat ginčijantis dėl projekto apimties ir jo įgyvendinimo būdo. Pasak valstybės vadovo, šiuo metu ekonomikos skatinimui skiriamos lėšos galėtų būti naudojamos ir svarbios ilgalaikės infrastruktūros, pavyzdžiui tokiam stadionui, statyti.

Skambučio metu aptartas šiuo metu rengiamas Vilniaus bendrasis planas ir jo dalis, apimanti miesto senamiestį. Prezidento teigimu, šiuo klausimu savivaldybė ir valstybė privalo vykdyti savo tarptautinius įsipareigojimus Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijai (UNESCO), o miestas pats patikrinti, ar naujuoju planu nesukelia pavojaus senamiesčio vertybių išsaugojimui. Šalies vadovas pabrėžė, kad atrenkant ekspertus, kurie atliks poveikio paveldui įvertinimą, svarbu pasirinkti nešališką mišrios užsienio ir lietuvių ekspertų grupę bei kad vertinimas būtų rengiamas remiantis Tarptautinės paminklų ir paveldo vietovių tarybos (ICOMOS) rekomendacijomis.