Atveriamas skveras kovotojo Juozo Lukšos-Daumanto atminimui

0
301

Minint laisvės kovotojo Juozo Lukšos-Daumanto 100-ąsias gimimo metines, atvertas jam skirtas skveras Tuskulėnų, Apkasų ir Minties gatvių sankirtoje.

„Vilniuje atveriame Juozo Lukšos-Daumanto, ryškaus laisvės kovų dalyvio, atminimui skirtą skverą. Už nepalaužiamą tikėjimą mūsų nepriklausomos tautos laisva ateitimi, už nesitaikstymą su okupantų melu, apgaule ir klasta, už laisvės kovų herojiškumo pavyzdį, už prasiveržimus pro geležinę uždangą ir didelės reikšmės dokumentų apie okupuotos lietuvių tautos padėtį bei laisvės kovas perdavimą vakarų valstybėms, miesto aikštės suteikimas yra tik simbolinis ženklas didžiulio dėkingumo ir pagarbos, kurį jaučiame Juozui Lukšai-Daumantui. Apie laisvės kovotojų pasipriešinimo svarbą ir reikšmę mūsų istorijai nuo šiol primins Lukšos-Daumanto skveras, ir ateityje čia iškilsiantis paminklas“, – atveriant skverą sakė Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.

Žirmūnų trikampyje esančiame skvere suformuota keletas funkcinių zonų su vietomis prisėsti ir bendra vaikų žaidimo aikštele, atnaujinti želdiniai, pėsčiųjų ir dviračių takų dangos. Teritorijoje pasodinta daugiau nei 50 naujų medžių ir krūmų masyvas, apjungiantis žaliąsias erdves ir tampantis žaliaisiais koridoriais. Skvere rekonstruoti seni pėsčiųjų takai, įrengtas naujas dviračių takas, atnaujintas šiuolaikiškas apšvietimas ir mažoji architektūra.

Prieš penkerius metus J. Lukšos-Daumanto vardas buvo suteiktas nedidelei aikštei tarp Savanorių pr. ir S. Konarskio gatvių Naujamiestyje. Planuojant jo sutvarkymą prisiminta čia stovinčios skulptoriaus Rimanto Dauginčio skulptūros „Lakštingala“ istorija. Protesto prieš sovietų sienų kontrolę vardan, 1990 metais jis susidegino prie Vengrijos sienos.

Pasak savivaldybės Tarybos narės Kamilės Šeraitės, nuspręsta, kad skulptūra „Lakštingala“ verta likti svarbiausiu šios aikštės akcentu. Bet tai būtų riboję galimybę čia pat įamžinti J. Lukšos-Daumanto atminimą, tad nuspręsta ieškoti kitos vietos. Netoli naujojo J. Lukšos-Daumanto vardą gavusio skvero Žirmūnuose veikė partizanų štabas, kuriame lankydavosi pats J. Lukša-Daumantas.

Skvere atsirasiančiam paminklui baigiamos rengti konkurso sąlygos, jos bus pristatytos skulptorių bendruomenei Lietuvos dailininkų sąjungoje.  Tikimasi jau kitų metų pavasarį išrinkti geriausią projektą. Šiuo metu čia jau atidengta vardinė J. Lukšos-Daumanto lietuvių, anglų kalbomis ir Brailio raštu.

Vilniaus m. savivaldybės informacija