Bankininkai: klientai į seifus vėl neša brangius daiktus

0
325
Bank safe boxes wall in vault. Individual deposit lockers in strongroom or underground secured storage 3d realistic vector illustration. Valuable possessions secure banking service concept background

Beveik prieš metus Lietuvoje įsigaliojusi prievolė Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pranešti apie bankuose asmeninius seifus išsinuomojančius klientus šios paslaugos iš rinkos neišstūmė. Pasak bankininkų, sugriežtinus reglamentavimą seifų nuomos poreikis nesumažėjo, o po pandeminės 2020-ųjų vasaros šiemet netgi fiksuojamas didesnis poilsiautojų bei kitų klientų susidomėjimas šia paslauga.

„Nors buvo prognozuojama, kad dėl prievolės VMI atskleisti klientus bankų seifų paslauga Lietuvoje gali tapti neaktuali, taip nenutiko. Mes seifų užimtumo ar naudojimo pokyčio po pernykščio rugsėjo nepastebėjome – valstybės institucijoms tapatybės nebijantys atskleisti klientai ja naudojasi kaip ir anksčiau. Tiesa, 2020 metų vasarą buvo išskirtinė dėl koronaviruso pandemijos, tačiau šiemet keliaujama kiek drąsiau ir tolimesniais maršrutais, todėl grįžta ir daugiau sezoninių klientų“, – sako Medicinos banko Komercijos departamento direktorius Julius Ivaška.

Sezoniškumą atspindi ir banko seifų užimtumas. Liepos pabaigoje Medicinos banko seifų saugyklos Kaune užpildymas siekė per 80 proc., Klaipėdoje buvo išnuomota daugiau nei pusė turimų seifų.

Atveda ir saugumo paieškos, ir nepasitikėjimas

Dokumentai, grynieji pinigai, juvelyriniai dirbiniai ar kiti daiktai banko seife atsiduria dėl įvairiausių priežasčių. Pasak J. Ivaškos, dažniausiai į banką atveda noras objektyviai ar emociškai brangius daiktus apsaugoti nuo vagysčių ir praradimų.

„Didžioji dalis klientų vertybes saugo banke, kadangi taip jaučiasi saugiau. Tai nulemia pirmiausiai pačių daiktų vertinimas ir kokios jų laikymo sąlygos namuose ar darbovietėje. Žinoma, pasitaiko ir tokių atvejų, kai nepasitikima artimaisiais ar namiškiais, o darbovietėje – kolegomis. Tokiu atveju vertybių saugojimas „neutralioje“ teritorijoje irgi pasirenkama kaip reali išeitis“, – pastebi Medicinos banko departamento vadovas.

Nors paprastai seifo nuomos sutartis sudaroma metų laikotarpiui, tarp poilsiauti išvykstančių klientų itin populiari trumpalaikė seifų nuoma, kai namai ar biuras lieka tušti, o vertingiausių daiktų nenorima atostogų metu palikti be priežiūros.

Kodėl paso į seifą dėti nepatartina

Egzistuoja ir nerašytos taisyklės, ko geriau seife nepalikti vien dėl to, kad saugyklos dirba ne visą parą ir čia paliktus daiktus gali būti sudėtinga pasiimti tą pačią minutę, kai tik jų prireikia.

„Aplinkybių gali susiklostyti įvairiausių, tačiau su savimi patartume turėti asmens tapatybę įrodančius dokumentus: asmens tapatybės kortelę arba pasą. Vertėtų gerai pagalvoti ir apie testamento palikimą ilgam laikui saugykloje ar bent jau šito fakto neužmiršti, nes savo valią galima keisti, persigalvoti, todėl seife gali būti saugomas nebūtinai paskutinis šio dokumento variantas. Dar viena dokumentų grupė, kurios įdėjimą į banko seifą patartina gerai apsvarstyti, tai medicininiai dokumentai – išrašai, receptai. Kitaip tariant, tai, ko gali prireikti netikėtai ir be ko neįmanoma apsieiti, geriau laikyti arčiau savęs“, – pataria J. Ivaška.

Tuo tarpu banko seifai tinka laikyti įvairius nuosavybės dokumentus, sutartis bei susitarimus, kolekcionuojamas vertybes ar tiesiog brangius juvelyrinius dirbinius, skaitmenines laikmenas ar nuotraukas.

Nors bankų seifai yra apsaugoti nuo tokių stichijų, kaip vanduo, vis dėlto dėl maksimalaus saugumo seife paliekamas vertybes rekomenduojama papildomai įdėti į vandeniui nepralaidžius maišelius – toks paprastas dalykas padėtų ne tik papildomai apsaugoti brangius daiktus, bet ir palaikyti tvarką seife.