Darbo rinka Europoje pajuto karo Ukrainoje pasekmes

0
259

Keletą mėnesių vyravusios prognozės pildosi – darbo rinkos rodikliai birželį pajuto neigiamas geopolitinių pokyčių pasekmes. Europos valstybinių užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) darbo rinkos pagrindinis rodiklis, palyginti su geguže, nukrito 1,3 balo ir šiuo metu siekia 102,9. Nepaisant šio nuosmukio, tendencijos išlieka optimistiškos.

Europos darbo rinkos barometro nedarbo subrodiklis sumenko 2 balais iki 101,5. Tai – gerokai didesnis mažėjimas, nei užimtumo subrodiklio, kuris šiuo metu siekia 104,2 balo ir, palyginti su geguže, sumažėjo tik 0,6 balo.

Didesnis nuosmukis fiksuotas Vokietijoje, Šveicarijoje, Belgijoje-Valonijoje ir Kipre. Nepaisant šių ženklų, situacija Europos darbo rinkoje išlieka stabili, nes pagrindiniai rodikliai visose šalyse yra aukštesni nei neutrali 100 balų riba.

„Darbo rinkos laikosi gerai, bet Europa pajuto Rusijos ir Ukrainos karo padarinius, pristabdžius žaliavų tiekimą“, – pranešė Enzo Weberis, IAB prognozių vadovas. Jis teigia, kad ir toliau išlieka potenciali geopolitinės Rusijos ir Ukrainos karo ekspansijos arba didelio energijos tiekimo trikdžių rizika.

Europos darbo rinkos barometras yra pagrindinis mėnesio rodiklis, pagrįstas 17 vietinių ar regioninių valstybinių užimtumo tarnybų apklausa. Šios tarnybos įsikūrusios Austrijoje, Bulgarijoje, Kipre, Čekijoje, Danijoje, Belgijos generaliniame direktorate, Belgijoje–Flandrijoje, Belgijoje–Valonijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Lichtenšteine, Lietuvoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Maltoje, Portugalijoje ir Šveicarijoje. Tyrimą nuo 2018 metų birželio kartu vykdo užimtumo tarnybos ir Užimtumo tyrimų institutas.

Barometro A komponentas rodo artimiausių trijų mėnesių nedarbo rodiklių raidą, atsižvelgiant į sezoniškumą. Tuo tarpu B komponentas prognozuoja užimtumo tendencijas. Nedarbo ir užimtumo komponentų vidurkis sudaro bendrą barometro vertę, o pastarasis pateikia darbo rinkos raidos perspektyvą.

Barometro skalė svyruoja nuo 90 (labai prasta padėtis darbo rinkoje) iki 110 (labai gera padėtis). Pirmiausia yra nustatomas kiekvienos projekte dalyvaujančios užimtumo tarnybos barometro balas. Tuomet pagal nacionalinių balų svertinį vidurkį apskaičiuojamas ir Europos darbo rinkos barometras.

Užimtumo tarnybos informacija