Daugiau nei 400 šeimų Vilniaus rajone gavo valstybės subsidiją būstui

0
91

Vilniaus rajonas ir toliau išlieka labai patrauklus jaunoms šeimoms – tai parodo ne tik kiekvienais metais ženkliai augantis gyventojų skaičius, bet ir naujakurių, norinčių pasinaudoti finansine paskata įsigyti pirmąjį būstą rajone, skaičius.

Nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymas, kuris padeda jaunoms šeimoms įsigyti nuosavą būstą su valstybės parama.

Vilniaus rajonas sulaukia ypač aktyvaus jaunų šeimų susidomėjimo pasinaudojant minėta parama. Pirmaisiais paramos teikimo metais (2018 m.) finansinę paskatą gavo 22 jaunos šeimos, 2019 m. – 34,  2020 m. – 99,  2021 m. – net 167, 2022 m. – 85. Taip pat per visą šį laikotarpį dar 87 jaunos šeimos gavo papildomas subsidijas, padidėjus šeimoje auginamų vaikų skaičiui.

Vilniaus rajono savivaldybės administracija 2022 m. gavo 643 jaunų šeimų prašymus, kurios norėjo pasinaudoti parama būstui įsigyti ir gauti Valstybės siūlomą subsidiją pradiniam įnašui padengti. Iš pateiktų prašymų patenkinti 256 prašymai.

Pasak Ekonomikos ir turto skyriaus vedėjos Lucijos Lipnickos, ne visi atitinka tam tikras nustatytas paramos gavimo sąlygas. Viena iš jų – būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkst. Eur. Kitas aspektas – valstybės skiriama paramos suma ir didelis paramos laukiančiųjų skaičius.

Pagrindinės sąlygos pretenduojant į finansinę paskatą – abu sutuoktiniai neturi būti vyresni nei 36 metai arba šeima, kurioje motina arba tėvas vieni augina vaiką (vaikus) ir yra iki 36 metų. Kita sąlyga – iki kreipimosi dienos jauna šeima neturėjo ir kreipimosi bei pažymos išdavimo metu nė vienas jaunos šeimos narys neturi Lietuvos Respublikoje ir užsienio valstybėje nuosavybės teise priklausančio būsto ar jo dalies arba turimas ar nuosavybės teise turėtas būstas, kurio naudingasis plotas, tenkantis vienam šeimos nariui, yra ar buvo mažesnis kaip 14 kvadratinių metrų arba turimas būstas, neatsižvelgiant į jo naudingąjį plotą, yra fiziškai nusidėvėjęs daugiau kaip 60 procentų.

Priklausomai nuo vaikų skaičiaus, subsidija svyruoja nuo 15 iki 30 proc. Parama teikiama tiek perkant būstą, tiek statant nuosavą namą. Pažymėtina, kad naudojantis šia parama, būstą galima įsigyti beveik visoje Vilniaus rajono teritorijoje, išskyrus tam tikras vietas, kurios nepatenka į Vilniaus rajono regiono sąvoką.

Vilniaus rajone jaunos šeimos labiausiai pageidauja apsigyventi Mickūnų seniūnijos teritorijoje, šią seniūniją 2022 m. savo prašyme nurodė net 32,81 proc. jaunų šeimų. Daug norinčių būstą įsigyti ir Nemėžio seniūnijoje (11,17 proc.), trečia vieta pagal pageidautinas teritorijas – Riešės seniūnija, kurioje norėjo apsigyventi 10,55 proc., Pagirių seniūnija – 5,08 proc.

Analizuojant būsto įsigijimo būdą, aiškiai matome, kad jaunos šeimos labiau pageidauja pirkti namą ar butą, pirkimą pažymėjo 155 šeimos. Būstą su parama statyti ryžosi 38 šeimos, kiti pasirinko kitą įsigijimo būdą.

Daugiausiai į minėtą paramą pretenduoja jaunos šeimos be vaikų (100) ir šeimos, auginančios vieną vaiką – tokių šeimų 70. Prašymus pateikė ir 33 šeimos, kuriose auginami du vaikai, 8 šeimos – kuriose gyvena 3 vaikai. Verta atkreipti dėmesį, kad gimus daugiau vaikų galima kreiptis dėl papildomos subsidijos. 2022 m. šia galimybe pasinaudojo 45 jaunos šeimos.

Vilniaus rajono savivaldybės informacija