Dėl atominės šalia Vilniaus dar ne viskas aišku?

0
251

Šiandien Vyriausybės pasitarime užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pristatė Jungtinių Tautų konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo) sprendimą dėl Baltarusijos veiksmų neatitikties Espo konvencijai Astravo AE klausimu. Vasario pradžioje Espo konvencijos, kuri vienija 44 valstybes, šalių susitikime Ženevoje priimtas sprendimas, patvirtinantis, kad Baltarusija pažeidžia Espo konvenciją: yra netinkamai parinkusi aikštelę atominės elektrinės statyboms, neatsakyta į visus klausimus dėl saugumo ir galimos aplinkos bei geriamojo vandens galimos taršos.

Ministras pažymėjo, kad šis Espo konvencijos šalių sprendimas – tai ilgalaikių Lietuvos institucijų (užsienio reikalų, aplinkos, energetikos ministerijų, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos ir kt.) pastangų, tarptautinio bendradarbiavimo ir aktyvaus diplomatinio darbo rezultatas. „Espo konvencijos susitikime Ženevoje buvo pademonstruota išskirtinė ES šalių ir partnerių vienybė bei solidarumas su Lietuva“, – teigė L. Linkevičius.

Kaip neatidėliotinas prioritetas Vyriausybės pasitarime buvo įvardintas visų ES streso testų proceso metu identifikuotų trūkumų Astravo AE projekte pašalinimas.

„ES ne kartą kvietė ir toliau ragins Baltarusiją pateikti veiksmų planą, kuriame būtų numatyti konkretūs įsipareigojimai ir pademonstruotas atsakingas požiūris į akivaizdžias branduolinės saugos problemas”, – pabrėžė ministras L. Linkevičius.

Astravo AE projekto aplinkosaugos, branduolinės ir radiacinės saugos klausimai bus ir toliau keliami Jungtinių Tautų ir Tarptautinės atominės energetikos agentūros konvencijose bei organizacijose. ES lygiu Lietuva stiprins bendradarbiavimą, siekdama užtikrinti Baltarusijos įsipareigojimų vykdymo nuolatinę Europos Sąjungos priežiūrą.

Astravo AE projektas yra pripažintas keliančiu grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Netinkamas statybų aikštelės parinkimas yra viena iš pagrindinių projekto problemų. Baltarusija iki šiol nepateikė atsakymų į esminius Lietuvos keliamus klausimus dėl projekto branduolinės ir radiacinės saugos bei aplinkosaugos užtikrinimo. Taip pat nebuvo atsižvelgta Lietuvos keliamus ir ES streso testų metu patvirtintus klausimus dėl aikštelės seisminių ir geologinių statybų aikštelės tyrimų, netinkamai įvertintas poveikis Neries upei, geriamajam vandeniui Lietuvoje, galimybė atlaikyti sunkiojo komercinio lėktuvo kritimą ir kiti svarbūs aspektai.