Džiaugiasi išasfaltuotais keliais, tačiau apie darbų kokybę ir sumažėjusį eismo saugumą – neužsimena

0
139

Vilniaus rajono savivaldybė paplatino informaciją apie tai, jog prižiūri daugiau nei 2500 km krašto kelių, kuriais nuolat rūpinasi. Tačiau pakanka krašte pavyzdžių, kai trumparegiškas susisiekimo infrastruktūros pagerinimas atneša daugiau žalos nei naudos.
Aiškėja, jog nepakanka vien asfalto, o dar reikia numatyti ir kitus infrastruktūrinius įrenginius. Kas iš to, jei išliejus asfaltą automobilių greitis gatvėmis padidėja nuo 40 km per valandą iki 80-ties, o pėstiesiems ir dviratininkams nėra jokių galimybių pasijusti nors kiek saugesniais. Iš naujųjų greitkelių jie praktiškai išgujami. Tokių gyvenviečių Vilniaus rajone – pilna. Kylą elementarus klausimas – kam kažką tobulinti, jei dėl to nukenčia kiti eismo dalyviai.
Tačiau tai ne vien rajono administracijos problema – pati Automobilių kelių direkcija dėl bemaž kiekvieno eismo patobulinimo turi daugiau neigiamų  nei teigiamų vertinimų.

Bet dabar – apie Vilniaus kraštą. “Vilnijos naujienos” ne kartą rašė, jog Lietuvoje seniai atėjo laikas mokytis kelių remonto darbų iš kaimynų lenkų. Jie, vykdydami net menkiausią gatvių rekonstrukciją, stengiasi ją atlikti taip, kad neliktų nepatenkintų nei tarp automobilistų, nei tarp dviračių transporto priemonių valdytojų, nei tarp pėsčiųjų ar galų gale – tarp gyventojų. Visais pasirūpinama tuo pačiu metu. O ne taip kaip pas mus – nutiesiamas kelias automobiliams, o kai jis tampa ir vėl žvyrkeliu pradedama rūpintis pėsčiaisiais…

Gal kam įdomu – ilgas Vilniaus rajono savivaldybės pasipuikavimas nuveiktais darbais keliuose

“Saugios infrastruktūros kūrimas išlieka vienu iš svarbiausių Vilniaus rajono savivaldybės prioritetų. Apibendrindami 2019 metus, galime pasidžiaugti svarbias pokyčiais gerinant gyvenamąją aplinką Vilniaus rajone. Kasmet yra vykdomi kelių priežiūros ir plėtros darbai – nuolat prižiūrimi, tiesiami ir taisomi vietinės reikšmės keliai ir gatvės, klojami nauji šaligatviai, įrengiami kelio ženklai. Siekiant užtikrinti visų eismo dalyvių saugumą tamsiu paros metu – atnaujinamas ir kelių bei šaligatvių apšvietimas.

Reikėtų pabrėžti, kad Vilniaus rajono savivaldybė prižiūri virš 2,5 tūkst. km viešųjų vietinės reikšmės kelių. Tai vienas didžiausių vietinių kelių tinklas visoje šalyje. Siekiant pagerinti kelių ir gatvių būklę reikalingos nemažos lėšos. Savivaldybė deda visas pastangas, kad rajono viešoji infrastruktūra būtų saugi ir atitiktų gyventojų bei svečių poreikius ir tai daroma maksimaliai, kiek tik leidžia finansinės galimybės. Kiekvienais metais kelių priežiūros ir plėtros darbams skiriama vis daugiau lėšų iš Savivaldybės biudžeto, taip pat išnaudojamos visos galimybės gauti papildomą finansavimą iš valstybės ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų, siekiant išasfaltuoti ir atnaujinti vis daugiau Vilniaus rajono kelių ir gatvių. 2019-aisiais buvo sėkmingai užbaigti du dideli projektai pietinėje Vilniaus rajono dalyje – kelio Rudamina-Šveicarai-Daubėnai asfaltavimas ir Skaidiškių k. gatvių infrastruktūros vystymas. Eismo sąlygų pagerinimai buvo vykdomi ir Riešės, Bukiškio, Sudervės, Avižienių be Zujūnų seniūnijose, kur gyventojai sulaukė reikšmingų investicijų į gatvių infrastruktūros vystymą.

Praeitais metais sėkmingai užbaigtas kelio Rudamina-Šveicarai-Daubėnai asfaltavimas. Nuo šiol besinaudojantys šiuo keliu džiaugiasi naujai asfaltuota 6 km ilgio atkarpa. Šis kelias jungia Rudaminos gyvenvietę su keliomis netoli Šveicarų ir Daubėnų kaimais įsikūrusiomis sodų bendrijomis. Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių, ypač iš šalia esančios sostinės, kraustosi gyventi į sodų bendrijas, statomi nuolat gyventi, o ne poilsiui skirti namai, vis auga naujos individualių namų gyvenvietės – eismas šioje atkarpoje vyko vis intensyviau. Naujoji asfalto danga tapo puikia dovana vietiniams gyventojams.

Šio objekto darbai prasidėjo 2018 metais – iš valstybės Kelių priežiūros plėtros programos (KPPP) buvo panaudota 294,8 tūkst. eurų. 2019 metais darbams buvo skirta 1 296,8 tūkst. eurų iš KPPP ir 29 tūkst. eurų iš Vilniaus rajono savivaldybės biudžeto.

Ne ką mažiau svarbūs darbai, pasitelkus Europos regioninės plėtros fondo lėšas, buvo vykdomi Nemėžio seniūnijoje esančiame Skaidiškių kaime. Projekto metu Kaštonų gatvės 527 m atkarpoje buvo įrengta 6 m pločio asfaltbetonio danga, paviršinio lietaus vandens surinkimo uždara kanalizacija, 1,5 m pločio šaligatvis. Akacijų gatvės 1 220 m atkarpoje buvo įrengta 5,5-6,0 m pločio asfaltbetonio danga, paviršinio lietaus vandens surinkimo uždara kanalizacija(1 276 m), 1,5 m pločio šaligatvis ir gatvės apšvietimas (1 390 m). Remonto darbai buvo vykdomi ir Beržų gatvėje – 674 m atkarpoje įrengta 5,5 m pločio asfaltbetonio danga, paviršinio lietaus vandens surinkimo uždara kanalizacija (793 m), 1,5 m pločio šaligatvis ir gatvės apšvietimas 750 m.

Statinio statybos rangos darbų kaina siekė beveik 1,7 mln. eurų. Iš jų virš 1,2 mln eurų sudarė Europos Sąjungos fondų lėšos, o virš 380 tūkst. eurų skyrė Vilniaus rajono savivaldybė.

2019 metais taip pat pavyko sutvarkyti labai judrią Riešės gatvę, esančią Riešės k. Paklota nauja asfalto danga, įrengtas LED gatvės apšvietimas, abiejose kelio pusėse įrengtas platus ir žmonėms su negalia pritaikytas šaligatvis, šalia mokyklos įrengta speciali trumpo sustojimo automobilių aikštelė, kad tėvai pavėžėdami vaikus į mokyklą galėtų saugiai sustoti ir juos išleisti. Naujai paklotos asfalto dangos Riešės gatvėje ilgis siekia 0,9 km. Šiai gatvei įrengti buvo skirta beveik 971 tūkst. eurų KPPP lėšų.

Bukiškio kaime buvo sutvarkyta Draugystės gatvė. Čia įrengtas 1,5 m pločio šaligatvis, paviršinio lietaus vandens surinkimas, apšvietimas. Investicija siekė beveik 83 tūkst. eurų. Bičiulių ir Šaulio gatvėse įrengti 4 autobusų sustojimai, šiems darbams atlikti buvo skirta apie 70 tūkst. eurų Savivaldybės biudžeto lėšų.

Verta paminėti dar kelias didesnes investicijas į kelių infrastruktūrą praėjusiais metais. Riešės sen., Purnuškių k. buvo kapitališkai remontuota Purnuškių g. Remonto darbams skirta virš 318 tūkst. eurų. Sudervės sen., Rastinėnų k.  atliktas kapitalinis Bubų g. remontas – darbams skirta 295 tūkst. eurų. Zujūnų seniūnijoje išasfaltuota tris kaimus jungianti Upės g. Darbams skirta beveik 300 tūkst. Eur. Šie objektai buvo tvarkomi iš Kelių priežiūros plėtros programos lėšų.

Vilniaus rajone daugėja iniciatyvių gyventojų ir atsakingų verslo įmonių, kurios imasi savo aplinką tvarkyti prisidėdami ir patys – kreipdamiesi į Vilniaus rajono savivaldybę dėl dalinio finansavimo, t. y. kai 50 proc. darbų vertės padengia Savivaldybė, o likusią dalį apmoka gyventojai ar juridiniai asmenys. Iš viso 2019 metais, pasitelkus Savivaldybės paramą, buvo išasfaltuota 11,28 km naujų kelių. Bendra darbų vertė siekė 2,69 mln. eurų.

Pavyzdžiui, Avižienių seniūnijos, Bajorų kaimo gyventojams, pasinaudojus 50-50 programa buvo sutvarkytos Žemuogių ir Mėtų gatvės. Abiejų gatvių asfaltavimas Savivaldybės ir vietos bendruomenei kainavo apie 875 tūkst. eurų.

Džiaugiamės, kad pavyko sėkmingai įgyvendinti numatytus tikslus. Atliktų darbų rezultatai prisidės prie gyvenimo Vilniaus rajone gerinimo ir svarbiausia, gyventojai galės patogiai ir saugiai pasiekti savo kelionės tikslą”.