Eilinį kartą susitiko su Lenkijos premjeru ir pakvietė jį į 1863 m. sukilėlių perlaidojimo ceremoniją

0
220

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis padėkojo Lenkijos Ministrui Pirmininkui Mateuszui Morawieckiui (Mateusz Morawiecki) už jo asmeninį indėlį stiprinant Lietuvos ir Lenkijos bendrystę. Akcentuota, kad glaudi strateginė partnerystė su Lenkija yra svarbiausias užsienio politikos prioritetas.
„Lenkijos sėkmė yra ir Lietuvos sėkmė. Todėl kartu sieksime, kad regiono interesai būtų atstovaujami ES ir NATO“, – sakė S. Skvernelis.
Lietuva vertina itin artimą abiejų šalių ir jų žmonių bendradarbiavimą, todėl pasiūlyta surengti bendrą Lietuvos ir Lenkijos vyriausybių posėdį, kuris galėtų vykti kitų metų pradžioje. Pasak Ministro Pirmininko S. Skvernelio, tai būtų puiki proga apibendrinti ir nubrėžti dvišalių santykių ateities kryptis.
Daug dėmesio per susitikimą skirta saugumo temoms. Pabrėžta, kad situacija regione įpareigoja kartu planuoti regioninę gynybą, ypač oro gynybos srityje. Itin reikšmingas Lenkijos indėlis užtikrinant regiono saugumą. Šiais metais Lenkija jau 8 kartą vadovavo NATO oro policijos misijai. Lenkijos kariai tarnauja NATO pajėgų integracijos padalinyje Lietuvoje, vyksta bendros pratybos. Lietuva remia JAV karinio kontingento sustiprinimą Lenkijoje ir svarsto glaudesnio trišalio – JAV, Lenkijos ir Lietuvos – bendradarbiavimo galimybes.
S. Skvernelis pasveikino Lenkijos premjerą su Europos Teisingumo Teismo sprendimu dėl „Nordstream“ dujų tranzito „Opal“ dujotiekiu apribojimo. Tai labai svarbus sprendimas kovoje už ES energetinę nepriklausomybę. Lenkiją byloje rėmė ir į bylą įstojusi Lietuva. Be to, tai puikus pavyzdys, kad veikiant kartu galima pasiekti reikšmingų sprendimų ES lygiu.
Aptarti ir derybų dėl ES daugiamečio biudžeto, Jungtinės Karalystės išstojimo ir kiti aktualūs ES darbotvarkės klausimai. Premjerai sutarė, kad ES sanglaudos politika turi būti tinkamai finansuojama, būtina apginti mūsų žemdirbių interesus ir užtikrinti ES lėšas strateginiams infrastruktūros projektams.
Lietuvos Vyriausybės vadovas taip pat padėkojo M. Morawieckiui už tvirtą paramą Baltijos valstybių elektros sistemų sinchronizacijai per Lenkiją. S. Skvernelio teigimu, mūsų strateginis tikslas nesikeičia – Lietuva pasirengusi praktiškai įgyvendinti sinchronizacijos projektą iki 2025 m., o nauja elektros jungtis Baltijos jūros dugnu dar labiau integruos mūsų energetines sistemas ir užtikrins atsparumą. Labai vertinama bendra pozicija siekiant neleisti nesaugiai elektros energijai patekti į ES rinką.
S. Skvernelis pakvietė Lenkijos Ministrą Pirmininką atvykti į lapkričio 30 d. Vilniuje rengiamas 1863–1864 m. sukilimo didvyrių laidotuves.