Kas lėmė, kad kol kas kainos nesumažėjo iki pageidautino lygio?

0
84

Metinė (2023 m. rugpjūtį, palyginti su 2022 m. rugpjūčiu) infliacija sudarė 6,4 proc., o pagal vartotojų kainų indeksą (VKI) – 6,2 proc. Daugiausia tam įtakos turėjo mėsos ir jos produktų, automobilių, duonos ir grūdų produktų, farmacijos gaminių, daržovių, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų viešojo maitinimo paslaugų, kitų asmens priežiūros prietaisų, reikmenų ir priemonių, gaminių ir medžiagų būsto priežiūrai ir remontui, cukraus, uogienės, medaus, šokolado ir saldumynų kainų padidėjimas bei degalų ir tepalų, elektros energijos kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokytis 2023 m. rugpjūtį, palyginti su liepa, sudarė –0,1 proc. Pagal VKI apskaičiuotas vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokytis sudarė –0,2 proc.

Gamintojų parduotos pramonės produkcijos kainų pokyčiai trumpuoju laikotarpiu

2023 m. rugpjūtį, palyginti su 2023 m. liepa, padidėjo 1,8 proc., neįskaitant rafinuotų naftos produktų – sumažėjo 0,5 proc. Bendram kainų pokyčiui didžiausios įtakos turėjo rafinuotų naftos produktų kainų padidėjimas (13,5 proc.) ir elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo kainų sumažėjimas (1,2 proc.).

Lietuvos rinkoje parduotos pramonės produkcijos kainos per mėnesį padidėjo 1,1 proc., neįskaitant rafinuotų naftos produktų – sumažėjo 0,6 proc. Daugiausia – 12,9 proc. – brango rafinuoti naftos produktai. Labiausiai – 2,5 proc. – pigo chemikalai ir chemijos produktai. Maisto produktai pigo 0,2 proc. Arbata ir kava atpigo po 7,8 proc., aliejus ir riebalai – 5,8 proc., bulvės – 5,4 proc., tačiau brango užgardai ir pagardai – 4,6 proc., perdirbta ir konservuota paukštiena – 4 proc., duona ir švieži konditerijos kepiniai – 0,8 proc.

Ne Lietuvos rinkoje parduotos pramonės produkcijos kainos per mėnesį padidėjo 2,3 proc., neįskaitant rafinuotų naftos produktų – sumažėjo 0,5 proc.

Euro zonos rinkoje parduotos pramonės produkcijos kainos per mėnesį padidėjo 3,3 proc., ne euro zonos rinkoje – 1,6 proc.

Parengta pagal Valstybės duomenų agentūros informaciją