Sergančiųjų sumažėjo, tačiau ir toliau būtina saugoti save bei kitus

0
47

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad gruodžio 18–24 d. (51-ąją metų savaitę) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) (toliau – COVID-19 liga) rodiklis šiek tiek sumažėjo ir siekė 1609,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų (ankstesnę savaitę jis buvo didesnis – 1771,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų).

Mažiausias sergamumo rodiklis užfiksuotas Telšių apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Pernai tokiu pačiu metu bendras sergamumo rodiklis buvo šiek tiek didesnis – 1787,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Dėl gripo praėjusią savaitę į ligonines buvo paguldyti 37 asmenys, didžioji dalis (27) iš jų – vaikai iki 17 m. amžiaus. Intensyvios terapijos skyriuose nebuvo gydomas nė vienas asmuo.

Šiuo metu epideminis sergamumo lygis (t. y. daugiau kaip 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų) užregistruotas 19-oje savivaldybių, tačiau nė viena savivaldybė nėra paskelbusi epidemijos.

Dominuoja A tipo gripo virusas

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 2023 m. 50-ąją savaitę ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimti 94 ėminiai, iš kurių 31-ame buvo aptiktas A tipo gripo virusas (7 – A(H3), 24 A(H1)pdm09), 5-uose ėminiuose –  respiracinis sincitinis virusas (RSV).  

Europos respiracinių virusų priežiūros tinklo (ERVISS) duomenimis, 50-osios savaitės pabaigoje (iki 2023 m. gruodžio 17 d.) toliau registruojamas didėjantis sergamumas kvėpavimo takų ligomis daugumoje ES ir (arba) EEE šalių. COVID-19 atvejų skaičius pradėjo didėti dar vasaros pabaigoje, daugiausiai serga 65 metų ir vyresni asmenys. Respiracinio sincitinio viruso (RSV) atvejų skaičius didėja nuo 41 savaitės, o didžiausią poveikį RSV ir toliau daro 0–4 metų amžiaus vaikams. Sergamumas gripu ES ir EEE pastebimai pradėjo didėti 49 savaitę. Šalių laboratorijose aptinkami tiek A, tiek B tipo gripo virusas, tačiau dominuoja A(H1)pdm09 (kaip ir Lietuvoje). Šaltinis: https://erviss.org/. 

Saugokime save ir kitus

NVSC specialistai primena, kad efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir COVID-19 ligos, yra skiepai. Nesuspėjusiems to padaryti, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti, ypač – rizikos grupėms priklausantiems asmenims.

Visiems patariama ir toliau kruopščiai laikytis rankų higienos ir naudoti kitas apsisaugojimo nuo virusų priemones: dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas, viešose vietose laikytis saugaus atstumo, čiaudint ir kosint užsidengti vienkartine nosine.

Pajutę į peršalimą panašius simptomus, likite namuose / dirbkite iš namų, nedalyvaukite šventiniuose renginiuose, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Šeimos nariams, nejaučiantiems ligos simptomų, likti namuose nebūtina.

Susirgę dėvėkite medicininę kaukę ar respiratorių, kuri padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint. Kaukes patariama naudoti ir slaugant sergantį asmenį, taip pat viešose uždarose vietose (renginiuose, maldos namuose, viešajame transporte ir kitose uždarose vietose, kurios prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių).

2023 m. gruodžio 27 d. duomenimis, nuo rugsėjo mėn. sezoninio gripo vakcina jau pasiskiepijo 212773 asmenys. Nuo spalio 5 d. COVID vakcina pasiskiepijo 51568 asmenys.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija