Gyventojams už elektrą siūlo mokėti mažiau nei 26 ct

0
164

„Elektrum Lietuva“ jau antrą savaitę iš eilės siūlo gyventojams fiksuoti elektros kainą, kuri yra mažesnė už valstybės nustatytą kompensuojamą ribą. Nepriklausoma elektros tiekėja nuo šiandien buitiniams vartotojams siūlo 25,910 ct/kWh kainą, ją fiksuojant 6 mėnesiams.

„Atsižvelgdami į ateities sandorių kainas, nuosekliai vystomus mūsų pačių elektros gamybos projektus bei profesionaliai naudodami rizikų valdymo instrumentus, šiuo metu gyventojams galime pasiūlyti tokias palankias kainas, kokios dar prieš kelis mėnesius buvo visiškai neįmanomos. Be jokių valstybės institucijų raginimų, atsižvelgdami į situaciją rinkoje, kainas vartotojams nuosekliai mažiname nuo pat 2022 m. spalio mėnesio. Tai rodo ir Lietuvos energetikos agentūros kas savaitę skelbiama nepriklausomų tiekėjų kainų palyginimo informacija”, – komentuoja energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.

Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, panašios kainos, kokios vartotojams siūlomos šiuo metu, buvo tik prieš 10 mėnesių, kai tiekėjai gyventojus kvietė sudaryti ilgalaikes sutartis mokant po 22–30 ct/kWh. Tuo tarpu 2022 m. rugpjūčio–rugsėjo mėn. tiekėjų siūlomos kainos buvo pasiekusios ir 55–60 ct/kWh.

Savo ruožtu vartotojai visada turi galimybę pasinaudoti situacija liberalizuotoje rinkoje ir rinktis. M. Giga primena, kad kainoms mažėjant vartotojai neturėtų sėdėti rankų sudėję – dabar yra tinkamas metas peržiūrėti esamas sutartis. Jei pasitikrinus galiojančias sąlygas ir kainas atrodo, kad permokama, reikėtų nutraukti tokią sutartį ir pasinaudoti kito tiekėjo pasiūlymu.

„Vartotojams aktualios ne tik žemos kainos, bet ir optimalios sutarčių sąlygos, negąsdinančios baudomis ir neverčiančios įsipareigoti ilgam laikui. Su šiuo planu gyventojai nemoka jokių papildomų mokesčių, be to, gali bet kada nutraukti sutartį, jiems nebus taikomos baudos. Šiai dienai, kai kainas toli į ateitį yra gana sunku numatyti, tai yra optimalus variantas“, – sako jis.

„Elektrum Lietuva“ vadovo teigimu, sukrusti turėtų ir daugiau nei 520 tūkst. vartotojų, iki šiol tebesinaudojančių visuomeniniu elektros tiekimu. Nors jie po valstybės kompensacijos moka po 28 ct/kWh, tačiau už kiekvieną jų suvartotą kilovatvalandę visuomeniniam tiekėjui dar sumokama po 28,5 cento iš valstybės biudžeto.

„Visą pirmą pusmetį galioja 56,5 ct/kWh visuomeninio tiekimo kaina, kuri, žvelgiant iš šios dienos pozicijų, atrodo visiškai neadekvati, generuojanti visuomeninio tiekėjo viršpelnius visų mokesčių mokėtojų sąskaita. Perėję į nepriklausomą tiekimą, visuomeninio tiekimo klientai su mūsų pasiūlymu ne tik sutaupytų mokėdami 2 ct/kWh mažiau, bet ir palengvintų naštą valstybės biudžetui – tokiu atveju kompensacijoms numatytas biudžeto lėšas būtų galima naudoti tikslingiau ir naudingiau, sprendžiant kitus tiems patiems vartotojams aktualius klausimus“, – akcentuoja bendrovės vadovas.

Pasak M. Gigos, 25,910 ct/kWh tarifas siūlomas buitiniams vartotojams, fiksuojant kainą 6 mėn. nuo vasario 1 d. Praėjusią savaitę bendrovė pristatė ir 36 mėn. kainos fiksavimo planą bei pasiūlė 27,845 ct/kWh tarifą tiems gyventojams, kurie nori stabilumo ir ramybės ilgesniam laikui, t. y. trims metams. Abu naujieji bendrovės planai yra be jokių nutraukimo mokesčių, o šie kainos pasiūlymai galioja iki sausio 30 dienos (imtinai).

Nuo 2023 m. sausio 1 d. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) patvirtinta visuomeninio tiekimo kaina, aktuali nepriklausomų tiekėjų vis dar nepasirinkusiems vartotojams, siekia 56,5 ct/kWh, pritaikius valstybės skiriamą kompensaciją – 28 ct/kWh. Šiuo metu visuomeniniame tiekime vis dar yra apie 521 tūkst. vartotojų, iš jų apie 45 tūkst. priskirti antrajam elektros rinkos liberalizavimo etapui, kuris jau pasibaigęs. Šią savaitę pranešta, kad nepaisant pastarųjų savaičių elektros kainų kritimo, pirmojo pusmečio kompensacijų už elektrą tvarka nebus peržiūrima.