Į ką reikėtų atkreipti dėmesį vartojant vaistus: 10 patarimų

0
97

Vos ne kas antras asmuo vaistus vartoja netinkamai. Žmonės nežino arba sąmoningai nesilaiko vaistų vartojimo nurodymų, todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad neracionalus vaistų vartojimas gali sukelti neigiamų pasekmių: pailginti gydymo trukmę, neišgydyti ligos, padidinti šalutinių poveikių riziką ar sukelti naujų sveikatos problemų.

„Dėl įvairių priežasčių, neatsakingo ir neracionalaus vaistų vartojimo problema didėja. Todėl svarbu priminti, kad atsakingai vartojant vaistus, greičiau pasveikstama, žmogus trumpiau atsitraukia nuo įprasto gyvenimo, patiria mažiau išlaidų, geriau kontroliuoja lėtines neinfekcines ligas“, – sakė sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

Pastebima, kad ypatingą grėsmę kelia neracionalus antimikrobinių vaistų vartojimas. „Antibiotikai specifiškai jungiasi tik prie bakterijų ir slopina jų dauginimąsi arba jas sunaikina, o vartojant šiuos vaistus neracionaliai ir nesilaikant gydytojų rekomendacijų, gali išsivystyti atsparumas bakterijoms. Tai pavojingiausias neteisingai vartojamų antibiotikų šalutinis poveikis“, – teigė Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Akvilė Ūsaitė.

Rekomenduojama laikytis 10-ies atsakingo vaistų vartojimo patarimų.

 1. Susipažinkite su savo liga ir laikykitės gydytojo nurodymų

Turint informacijos apie savo ligą, išvengiama ją provokuojančių ar bloginančių veiksnių ir ligą galima geriau kontroliuoti. Vaistus, paskirtus ligai gydyti, vartokite laikydamiesi gydytojo nurodymų.

2. Vartokite Jums paskirtas vaisto dozes

Gydytojas, paskirdamas vaistus, įvertina individualią žmogaus būklę, todėl savarankiškai sumažinę ar padidinę vaistų dozes, galite pakenkti gydymui.

3. Laikykitės nurodytos gydymo trukmės ir režimo

Svarbu vaistus vartoti visą gydymo kursą taip kaip nurodė gydytojas, ir jų vartojimo anksčiau nenutraukti net ir pagerėjus sveikatos būklei.

4. Koreguokite ligos rizikos veiksnius – nejudrumą, antsvorį, žalingus įpročius ar netinkamą mitybą

Gyvenimo būdas turi daug įtakos sveikatai, ypač gydant lėtines neinfekcines ligas. Pasitelkite gyvensenos medicinos specialistą, kuris nuosekliai padės įgyti naudingų sveikatai ir ligos valdymui žinių ir įpročių.

5. Žinokite vartojamų vaistų pavadinimus ir dozes

Šio sąrašo sudarymas leis išvengti klaidų ir nepageidaujamos vaistų sąveikos.

6. Stebėkite savo ligos ir jos gydymo eigą

Kasdien tuo pačiu metu arba kaip nurodė gydytojas žymėkite sveikatos rodiklius, kurie svarbūs ligos valdymui. Tam pasitelkite išmaniuosius įrenginius. Ši informacija vertinga koreguojant gydymą.

7. Apie sveikatos būklės pokyčius, įtarimus dėl pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos į vaistus nedelsdami informuokite gydantį gydytoją

Gydytojas gali koreguoti gydymą ir paskirti kitus, labiau tinkančius vaistus, bei atlikti papildomus tyrimus.

8. Reguliariai patikrinkite vaistų tinkamumo vartoti terminus, vaistus laikykite ant pakuotės ar pakuotės lapelyje nurodytomis sąlygomis, vaikams nepasiekiamose vietose

Pasibaigusio tinkamumo vartoti vaistai yra pavojingi sveikatai ir aplinkai. Pasenusius ar nereikalingus vaistus reikia pristatyti į bet kurią vaistinę.

9. Vaistus įsigykite tik teisėtose vietose: vaistinėse ar jų interneto svetainėse, licencijuotose vaistų mažmeninės prekybos įmonėse

Įsigiję vaistų neteisėtose vietose – turguose, nelegaliose internetinėse svetainėse – rizikuojate vartoti neaiškios kilmės produktus, falsifikatus ir sukelti rimtų neigiamų padarinių savo sveikatai. Būkite budrūs ir atsakingi.

10. Vaistus rinkitės iš analogiškų vaistų grupės Jums priimtiniausia kaina

Vaistai skirstomi į 3 grupes: originalūs patentiniai, originalūs nepatentiniai ir generiniai vaistai.

Generiniai vaistai – tai vaistai, kurie analogiški originaliems vaistams, tačiau juos gamina kiti gamintojai pasibaigus originalaus vaisto patentinės apsaugos laikotarpiui. Generiniame vaiste yra ta pati veiklioji medžiaga, tas pats jos kiekis dozuotėje (tabletėje, kapsulėje ir pan.). Jis yra tos pačios farmacinės formos ir vartojamas tai pačiai ligai gydyti. Generinio vaisto kokybė, saugumas ir veiksmingumas nesiskiria nuo originalaus vaisto. Generinių vaistų kainos dažniausiai yra mažesnės, todėl, norėdami taupyti, rinkitės generinį vaistą.