Į Lietuvą įstumti Afganistano piliečiai nedelsiant pristatyti į gydymo įstaigą

0
119

Dar vieną nežmoniško Baltarusijos pareigūnų elgesio su migrantais faktą vakar vakare fiksavo Lavoriškių užkardos pasieniečiai. Į Lietuvą gadinant fizinį barjerą iš Baltarusijos buvo įstumti 4 afganistaniečiai, du – su nušalusiomis kojomis. Jei VSAT pareigūnai nebūtų fiksavę šio fakto, staigiai aptikę migrantų bei iškvietę jiems greitąją pagalbą, pasekmės būtų buvę tragiškos.

Šį įvykį per vaizdo stebėjimo sistemą ketvirtadienį vakare užfiksavo VSAT Vilniaus pasienio rinktinės Lavoriškių pasienio užkardos pareigūnai Vilniaus rajono ribose. Iš Baltarusijos pusės pribėgę trys veidus pridengę asmenys, neabejojama, šios šalies pareigūnai, kirto sieną. Tada jie priartėjo prie Lietuvos pusėje įrengto fizinio barjero – metalinės tvoros su viršuje pritaisyta koncertina. Dar vienas koncertinos ritinys ten yra prie tvoros ant žemės link Baltarusijos pusės.

Specialiais įrankiais trijulė perkirpo tvoros segmentą ir koncertiną. Tada iš Baltarusijos gilumos buvo pakviesti 4 vyrai bei nurodyta jiems neteisėtai kirsti Lietuvos sieną bei patekti į šalį. Patys baltarusiai spruko į savo teritoriją. 

Neteisėti migrantai į Lietuvos gilumą spėjo paėjėti keliasdešimt metrų ir po kelių minučių miške buvo sulaikyti atskubėjusių Lavoriškių pasieniečių. Paaiškėjo, kad tai buvo 4 pilnamečiai vyrai, turintys Afganistano piliečių dokumentus.

Trys iš jų skundėsi sveikatos būkle – du dėl kojų problemų, vienas – dėl vidaus organų skausmų. Ketveriukė kalbėjo ir apie galvų, rankų ir kitus skausmus dėl Baltarusijos pareigūnų prieš juos panaudoto fizinio smurto. Vienam vyrui kraujavo nosis, nes, kaip teigė užsienietis, Baltarusijos pareigūnas prieš tai jam smogė į veidą.

Afganistaniečiams Lavoriškių pasieniečiai nedelsiant iškvietė greitąją pagalbą. Atvykę medikai po pirminės apžiūros tris neteisėtus migrantus su VSAT palyda nugabeno į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę Lazdynuose.

Pradėjo aiškėti, kad Baltarusijos pasieniečiai į Lietuvą įstūmė du afganistaniečius, kuriems, įtariama, buvo nušalusios kojos. Vienas migrantas dėl to buvo paguldytas į ligoninę. Kitam buvo suteikta skubi pagalba, jis išleistas ir pasieniečių pervežtas į VSAT užkardą. Pirminiais duomenimis, jo būklė bus stebima, kojos periodiškai medikų perrišamos.

Į užkardą kartu pasieniečiai parsivežė ir vidaus organų skausmais besiskundusį migrantą, kuriam, pirminiais duomenimis, gydytojai nenustatė rimtesnių sveikatos sutrikimų.

Dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo VSAT Vilniaus pasienio rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tai dar vienas pavyzdys, kaip Baltarusijos pareigūnai ne tik nuolat gadina Lietuvos pusėje įrengtą fizinį barjerą, bet ir elgiasi su būriais prie sienos pačių atgabentų migrantų.  Tuo pat metu jie nuolat kurpia propagandinius siužetus apie esą cinišką Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos pasieniečių elgesį su užsieniečiais ir esą naudojamą smurtą prieš juos. Jėga prigrasintiems migrantams liepiama pasakoti absurdiškus dalykus. Patys Baltarusijos pasieniečiai didžiuodamiesi skelbiasi juos „gelbstintys“ nuo beširdžių Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos pasieniečių.

Beje, analogišką retoriką naudoja ir kai kurie Lietuvoje savanoriais pasiskelbę abejotinų tikslų turintys asmenys, slepiantys faktus apie neteisėtus sienos kirtimus ir taip esą irgi „gelbstintys“ migrantus.

Neseniai Baltarusijos pareigūnai savo propagandinėje erdvėje sužibėjo nauju „atradimu“ – esą Lietuva prieš Lenkiją surengė hibridinę ataką ir specialiai į kaimyninę šalį siunčia neteisėtus migrantus.

VSAT informacija