Naujasis projektas, įsikursiantis tarp Vilniaus Eišiškių pl. ir P. Joniko g., iš viso užims 71 ha. Jis bus suskirstytas į penkis atskirus, skirtingus žmonių poreikius atitinkančius mažesnius miestelius.
Prizinį fondą dalinsis 14 architektų studijų
Tarp trijų architektūros konkursų prizininkų iš viso pateko 14 architektų biurų. Su kiek prizines vietas užėmusių architektų biurų bus bendradarbiaujama, paaiškės vėliau.
Vieno iš gyvenamųjų – bendruomenių – miestelio konkursą laimėjo „Aketuri architektai“. Savo vizijoje jie koncentruojasi į lengvai praeinamus daugiabučių namų kvartalus, kuriuose kartu aiškiai bei darniai formuojamos ribos tarp viešųjų ir privačiųjų erdvių. Taip pat orientuojamasi į glaudžius gyventojų tarpusavio ryšius ir erdvių jiems kurti bei puoselėti sukūrimą – pradedant aktyvaus laisvalaikio aikštelėmis, baigiant bendrais sodais. Antroji vieta atiteko T. Balčiūno architektūros biuro ir „Kubinis metras“ duetui, treti liko „DO architects“, o ketvirtą ir penktą vietas šiame konkurse atitinkamai užėmė „Ponama“ ir „Devyni plius“ jungtinis darbas bei „A01 architektai“.
Kito gyvenamojo – sodininkų – miestelio konkurse taip pat išrinkti penki prizininkai. Pirmąją vietą užėmė biuras „Fragment architektai“. Studijos projektas siekia atliepti tiek dabartinį, tiek istorinį vietos kontekstą, tvarumo sprendimus, pasižymi išskirtiniu dėmesiu architektūros sprendiniams, jų įvairovei, kuri leidžia užtikrinti savęs nevaržantį ir visavertį gyvenimą. Antroji konkurso vieta atiteko „Sprik“ vizijai, trečiąją pelnė „Studija Heima“, ketvirtą ir penktą vietas užėmė „Architektūros linija“ ir „Bauland“ darbas bei „2XJ“.
Verslo ir komercinio rajono dalies architektūros konkursą laimėjo „Architektūros kūrybinė grupė“ – jos vizijoje siūloma sukurti funkciškai gyvybingą kompleksą, savo masteliu ir medžiagiškumu darniai įsiliejantį į esamą teritoriją. Projekte skiriamas išskirtinis dėmesys funkciniams, tvarumo, gamtiniams, socialiniams ir visuomeniniams aspektams, o pasitelkiant jau esamus gamtinius motyvus norima sukurti atsipalaidavimo, poilsio ir ramybės įspūdį. Antroje šio konkurso vietoje liko „2L Architects & Engineers”, trečią užėmė „Implmnt architects“, o ketvirtą – Ambraso architektų biuras.
Didžiausias projektas nepriklausomos Lietuvos istorijoje
Iš viso 71 ha teritorijoje per 10 metų bus pastatyta apie 302 tūkst. kv. metrų gyvenamojo ploto (apie 5,5 tūkst. būstų) bei 80,7 tūkst. kv. metrų komercinių ir visuomeninių objektų.
Tai leis šiame rajone patogiai gyventi apie 13-15 tūkst. žmonių ir dar apie 7 tūkst. dirbti. „Launagiuose“ vyraus mažaaukštė statyba, o rajonas bus plėtojamas remiantis mišrios paskirties teritorijų vystymo filosofija – taip, kad visas reikalingas paslaugas gyventojai galėtų gauti neišvykę iš jo.
Numatoma, kad čia iškils mokykla, keletas vaikų darželių, prekybos, paslaugų bei verslo centrai, sporto, grožio ir sveikatos įstaigos, smulkios parduotuvėlės, maitinimo verslai, kultūros objektai, aikštės. Taip pat čia didelis dėmesys bus skiriamas gamtai. Planuojama, kad net 50 proc. viso naujojo projekto teritorijos užims visiems atviros, įveiklintos ir sutvarkytos žaliosios erdvės, parkai, aikštės ir pan.
Planuojama, jog pirmojo „Launagių“ rajono etapo statybos prasidės jau 2026 m. Jo metu ketinama pastatyti daugiau nei 70 tūkst. kv. metrų gyvenamųjų pastatų (apie 1200 būstų) ir apie 17 tūkst. kv. metrų komercinių ir visuomeninių objektų, du darželius.
Iš viso į „Launagius“ bendrovė „Darnu Group“ planuoja investuoti mažiausiai 1 mlrd. eurų.