Valdemar Tomaševski pristatė planą, kaip derėtų tvarkytis Lietuvoje. Paprasta – tereikia rūpintis paprastu žmogumi.
„Vilniaus krašto savivaldybėse, kur LLRA-KŠS turi daugumą, pagrindinis prioritetas yra rūpinimąsis žmogumi. Manau, ši praktika plėsis Lietuvoje. Yra savivaldybių, kurios norėtų perimti mūsų patirtį, kaip padėti žmonėms“, – spaudos konferencijos Seime metu kalbėjo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas Valdemar Tomaševski.
Pasak Valdemaro Tomaševskio, 2008 metais, konservatoriams su premjeru Kubiliumi priešaky atėjus į valdžią ir įvykdžius taip vadinamą „naktinę reformą“, buvo padidinti mokesčiai, sumažintos pensijos, socialinės išmokos, o gyventojai labai nukentėjo. Tuomet būtent Vilniaus rajono savivaldybė nuo 2009 metų pradžios pradėjo žmonėms mokėti subsidijas už šilumą, tokiu būdu padėjo rajono gyventojams sumažinti krizės metu užgriuvusią finansinę naštą.
„Savivaldybė mokėjo subsidijas už šilumą apie dešimt metų. 2016 metais jau šiek tiek kainos sumažėjo, ypač dujų, dėl žinomų priežasčių. Ir 2016 metų jau nemokamos šios subsidijos, bet žmonės nemoka daugiau negu mokėjo 2009-2010 metais, po naktinės konservatorių reformos,“ – sakė Valdemar Tomaševski.
Gyventojų finansinei naštai sumažinti Vilniaus rajono savivaldybė per subsidijas padėjo žmonėms, skirdama jiems (2004-2016 metų laikotarpyje) virš 12 mln. 560 tūkst. eurų.
„Kažkodėl šiais metais Vyriausybinė kainų komisija priėmė sprendimą padidinti kainas už šaltą vandenį rajone. „Nemenčinės komunalininke“ kainos padidėjo 30 proc. Kas čia per sprendimas? Vienu kartu didinti kainas 30 proc. Tai kažkoks nesusipratimas“, – Valstybinės kainų energetikos kontrolės komisijos veiksmais stebėjosi Valdemar Tomaševski.
Pasak LLRA-KŠS pirmininko, blogiausia yra tai, kad ši komisija turi įstatymo leidėjo galią. Komisija priima sprendimus, kurių negalima pakeisti ar apskųsti.
„Savivaldybė nieko negalėjo padaryti, tik vėl grįžti prie subsidijavimo. Būtent tą ji ir padarė. Ir kaina „Nemenčinės komunalininko“ klientams šoko iki 2,6 euro už kubinį metrą, o buvo 2 eurai. Tuomet buvo priimtas atitinkamas sprendimas, galvojant visų pirma apie paprastą žmogų, kad iš savo biudžeto būtent subsidijuoti, o žmonės mokės tik 1,50 euro už kubinį metrą. Visi turėtų tik pasidžiaugti, bet, deja, kai kurios žiniasklaidos priemonės, aš jau nekalbu apie politinius konkurentus, – jie visada nepatenkinti tuo, kad mūsų savivaldybės geriau tvarkosi negu kiti – pradėjo rodyti keistus reportažus, nors žmonės net taip buvo kalbinami, kad čia ne jų naudai sprendimas buvo priimtas“, –sakė Valdemar Tomaševski.
LLRA-KŠS nuomone, jeigu žiniasklaidos priemonės nesimpatizuoja kažkokia organizacijai, tai dar nereiškia, kad turi pateikti tikrovės neatitinkančią informaciją. Priešingai – tokius gerus pavyzdžius reikia rodyti ir taip skatinti kitus.
Pasak politiko, be minėtų pavyzdžių, Vilniaus krašto savivaldybėse yra daugiau lengvatų – gyventojai, turintys iki 5 ha žemės ūkio paskirties žemės, atleidžiami nuo žemės mokesčio. Taip pat 50 proc. sumažintas žemės mokestis už namų valdos sklypą.