In memoriam „Milžinui“

0
42

Lietuva atsisveikina su pirmuoju už Ukrainos nepriklausomybę galvą paguldžiusiu lietuvių kariu, buvusiu pasieniečiu Tadu Tumu. Šis mūsų šalies savanoris, šaukiniu „Milžinas“, vasario 23 d. žuvo prie Bachmuto, kai į automobilį, kuriuo buvo gabenamos minos, pataikė rusų okupantų dronas. Lietuviui kariui buvo 43-eji.

Urna su žuvusiojo palaikais į Vilnių prieš keletą dienų atvežta iš Kyjivo po to, kai už Ukrainos laisvę kovojęs lietuvis buvo pagerbtas Maidane, Nepriklausomybės aikštėje, ir pašarvotas katalikiškoje Šv. Mikalojaus bažnyčioje.

Tadas Tumas – buvęs Pasieniečių mokyklos 38-osios laidos kursantas, diplomą gavęs pernai birželį. Tapo geriausiu iš 115-os absolventų, apdovanotas vardiniu VSAT vado laikrodžiu. Tadas Tumas mokėsi labai gerai, daug kuo domėjosi, gilinosi, buvo ramus ir draugiškas. Ir visi mokykloje žinojo, kad jis veržiasi į Ukrainą, trokšta prisidėti ten prie savanoriškų tarptautinių pajėgų. Tapęs VSAT pareigūnu, tarnavo Varėnos pasienio rinktinės Tribonių užkardos Šalčininkų pasienio kontrolės punkte, saugojo sieną su Baltarusija. Bet po trijų mėnesių, lapkritį, iš tarnybos pasitraukė ir išvyko į Ukrainą. Kovojo šios šalies ginkluotųjų pajėgų 92-osios brigados užsienio padalinyje „Omega“ minosvaidininku. Tą nelemtą vasario 23-iąją, Rusijos agresijos antrųjų metinių išvakarėse, prie Bachmuto jiedu su ginklo draugu ukrainiečiu į priešakines linijas vežė minas.

Ukrainoje Tado Tumo šaukinys buvo „Milžinas“. Tokį slapyvardį pasirinkęs buvo ne vienas Lietuvos partizanas – Pranas Vaivada, Boleslovas Sotnikas, Justinas Marčiulaitis… Patriotai, kovoję už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę bei žuvę nuo sovietų okupantų ir tautiečių kolaborantų rankų. Lietuvos Milžinai… Tai – ryški sąsaja, per istorijos dešimtmečių sutemas jungianti žmones ir įvykius.

VSAT Komunikacijos skyriaus informacija