„Išgelbėjęs vieną gyvybę – išgelbėja visą pasaulį“. Vilniaus rajono šeima pelnė Pasaulio Tautų Teisuolių vardą

0
263

Šiandien Vilniaus rajono Maišiagalos Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Algirdo gimnazijoje Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon „Yad Vashem“ Pasaulio Tautų Teisuoliais paskelbė a. a. Silvestrą ir Zuzaną Mikolajun, kurie Antrojo pasaulinio karo metais, nepaisant mirtino pavojaus visai šeimai, gelbėjo žydų tautybės šeimą nuo nacių genocido.

Artima pažintis su Maišiagalos rajono valstiečiais ir Mikolajun šeima padėjo stambiam ūkininkui, žydų tautybės Nahumui Kacui iš Gudulinės kaimo (dabar – Vilniaus r.), jo žmonai Bertai ir jų mažamečiams vaikams Rūtai ir Jokūbui išlikti gyviems nacių okupacijos metais. Juos ilgą laiką slėpė bei gelbėjo Silvestro ir Zuzanos Mikolajunų šeima, o 1944-aisiais priėmė jų buvę kaimynai Malvina ir Romualdas Rakovskiai, ten Kacai ir sulaukė nacių pasitraukimo iš šių apylinkių. 1945 metais Kacų šeima, viena iš nedaugelių žydų tautybės šeimų, kurių neišardė karas, išvyko į Lenkiją, o iš ten į Vokietiją. Kelerius metus praleidę Bavarijoje, 1951 m. emigravo į Australiją. Kacų šeima ieškojo savo gelbėtojų vietiniame laikraštyje, kiek vėliau jie susirašinėjo.

Iškilmingos ceremonijos metu Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon garbingą Pasaulio Tautų Teisuolių medalį bei garbės raštą įteikė Mikolajun anūkei Liucinai. Įteikdamas garbingą apdovanojimą ambasadorius Mikolajun šeimai skyrė šilčiausius padėkos žodžius.

Renginyje dalyvavusi Vilniaus rajono savivaldybės merė pavaduotoja Teresa Demeško didžiuodamasi tokiu garbingu Vilniaus rajono šeimos poelgiu, pabrėžė, jog Mikolajun Silvestras ir Zuzana – tikras žmogiškumo, drąsos ir pasiaukojimo pavyzdys. Nuoširdžius padėkos žodžius vicemerė skyrė ir šių apdovanojimų iniciatoriams, kurių dėka galime pažinti tikruosius didvyrius ir didžiuotis jų drąsa.

Pasaulio tautų teisuolių titulus skiria holokausto aukų ir didvyrių atminties organizacija „Yad Vashem“, kuri žydų gelbėtojus apdovanoja Pasaulio Tautų Teisuolių garbės raštais ir medaliais, kuriuose išgraviruoti žodžiai „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“. Jei Teisuolių nebėra tarp gyvųjų, šis apdovanojimas įteikiamas jų artimiausiems giminaičiams. Teisuolių vardai taip pat įrašomi į Garbės sieną Jeruzalėje, „Yad Vashem“ muziejaus teritorijoje, įkurtame Pasaulio Tautų Teisuolių sode.

Už nesavanaudišką pagalbą žydų tautai genocido metais atminimo medaliais, 2018 m. sausio 1 d. duomenimis, iš viso apdovanota 26 973 žmonių visame pasaulyje. Tarp jų 893 – Lietuvos piliečiai.

 

Vilniaus raj. savivaldybės informacija