Įvyko susitikimas su gyventojais invazinių šliužų naikinimo priemonėms aptarti

0
159

Informaciniame susitikime su Avižienių seniūnijos gyventojais dalyvavo Vilniaus rajono savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Miroslav Romanovski, vyr. specialistė Jolanta Volodko, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro, Biomokslų instituto daktarė Grita Skujienė ir dokt. Mantas Adomaitis.

Susitikimo su specialistais metu, gyventojai turėjo galimybę užduoti jiems svarbius klausimus ir išgirsti srities profesionalų atsakymus į tai, kaip tinkamai atpažinti, naikinti ir užkirsti kelią invazinių šliužų plitimui.

Įvykusio susirinkimo tikslu buvo supažindinimas gyventojų, kokias būdais jie gali savarankiškai kovoti su invaziniais šliužais ir jų plitimu.

Kaip atpažinti invazinius šliužus?

Invaziniai šliužai gali būti kelių tipų:Jaunikliai rusvi su dviem ryškiomis verpstės formos juostomis išilgai kūno šonų;

Svarbiausias rodiklis – juodi akių čiuopikliai, kurie juodi išlieka ir suaugusiems;

Suaugę šliužai įvairių atspalvių rudi-oranžiniai, piršto ilgio ir storio.

Aplinkos sutvarkymas

Šliužai nepakenčia tiesioginių saulės spindulių ir sausros, todėl apieškodami sodybos ar kito pastato teritoriją pastebėkite kur juos dažniausiai aptinkate ir kur jie slepiasi saulėtomis dienomis – tokiose vietose atsiranda kiaušinių dėtys:

augalų atliekų ir kitokios organikos krūvose: po nušienauta drėgna žole ar šienu, piktžolių, pūvančių obuolių, organinio maisto likučiuose;

po indais naminių gyvūnų ėdalui, lesalams ir vandeniui (lietingomis dienomis šliužus pastebėsite ir pačiuose induose);

po augalų vazonais, dėžutėmis, dekoratyvinėmis puošmenomis;

po lentomis, pavienėmis malkomis, šiferio lakštais, statybinėmis atliekomis, šiltnamių plėvelės gabalais, išmesta buitine technika, padangomis ir kitais daiktais;

po mulčiu (ypač, jei jis iš nupjautos žolės ar kitokios organikos);

aukštos žolės sąžalynuose ir po augalais su dideliais lapais arba po krūmais.

Rekomendacijos:

pašalinkite visas pastebėtas šliužų slėptuves, kurias galite pašalinti;

kompostą geriausia laikyti sandariuose dengtuose konteineriuose.

Naikinimas chemija

Invaziniai šliužai yra dvilyčiai ir kiekvienas iš jų padeda po 200-500 kiaušinių.

Rekomendacijos:

šliužų naikinimas turi prasidėti ištirpus sniegui ir tęstis iki pirmo sniego;

šliužų naikinimas, randant bent vieną šliužą, turi būti nepertraukiamas procesas;

šliužų naikinimo proceso metu negali būti netvarkomų plotų. Drėgnu ir/ar apniukusiu oru visoje gyvenvietėje vienu metu turėtų vykti intensyvus šliužų rinkimas ir naikinimas. Kiekvieno naikinimo metu turi būti siekiama sunaikinti visą invazinės rūšies populiaciją teritorijoje.

šliužų naikinimo proceso metu privaloma naudoti kelias priemones iš karto: chemines priemones (moliuskocidus) šliužų plitimo židiniuose; gaudykles; natūralius priešus (paukščius); rinkimą ir kiaušinių sutrynimą;

surinkus šliužus, jokiais būdais negalima jų palikti gyvų. Geriausia užberti ant jų druską ir palikti uždarame kibire;

ieškoti ir sutrinti šliužų kiaušinius, kilnojant ant žemės numestas medžio lentas, senus rakandus, buitines šiukšles, šiferio lakštus, apieškant komposto krūvas;

moliuskocidus visada reikia naudoti pagal instrukciją, vengti tiesioginio sąlyčio su produktu, dirbti su pirštinėmis, saugoti granules nuo gyvūnų, neužteršti vandens telkinio produktu ar jo pakuote.

moliuskocidus draudžiama berti vandens apsaugos zonose: 10 metrų atstumu nuo upelių, tvenkinių, iki 2 ha ežerų.

Kokias priemones galima naudoti Invazinių šliužų naikinimui?

Lietuvos Respublikos teritorijoje galima naudoti moliuskocidus tik su geležies ortofosfato (FePO₄) veiklia medžiaga: juos barstyti ne daugiau kaip 4 kartus per sezoną. Ši priemonė barstoma ir į gaudykles papildoma tada, kai dėl sugraužimo nebesimato ankstesnių granulių, paskleistų pagal rekomenduojamas normas. Granulės veikia kaip masalas – jos yra skanios šliužams, dėl ko jie apgraužia mažiau daržovių ir kitų augalų.

Šios priemonės negalima barstyti ant augalų lapų ir žiedynų.

Invazinių šliužų naikinimui sodininkai ir kiti asmenys gali įsigyti tik:

Ferramol ®Limacide (FePO₄ 1%): norma 2,5-5g/m2 – tinka ekologiniam ūkininkavimui pagal ES reglamentą 2021/1165.

Profesionaliam naudojimui:

Ironmax Pro (FePO₄ 2,4 %): norma 5 kg/ha, kai 4–5 šliužai/m2; 6 kg/ha, kai 6–23 šliužai/m2, 7 kg/ha, kai daugiau nei 24 šliužai/m2.

Sluxx (FePO₄ 3 %): norma 5-7 kg/ha.

Gaudyklės

Gaudykles galima pasigaminti patiems arba įsigyti sodininkams skirtose parduotuvėse. Savadarbei gaudyklei pasigaminti tinka vazonai, lėkštės, lentos arba plastikiniai indai, pripildyti sauso ar skysto jauko. Skystam jaukui tinka rūgstantis alus, cukraus ir mielių tirpalas – tai ne tik privilioja šliužus, bet  šiame skystame mišinyje jie gali ir paskęsti. Sausas jaukas (maisto likučiai, rūgstančios bulvės, vištų lesalas, kačių ėdalas, žuvę šliužai) šliužus tik pritraukia pasimaitinti, ko metu juos reikia spėti surinkti ir sunaikinti, pvz., užpilti sauja druskos uždarame inde arba kokiu rūgščiu tirpalu.

Jei gaudyklės yra ne indo, o plokštės formos, jos klojamos ant padrėkintos žemės pavėsyje, jas pakeliant 1-2 cm nuo žemės – tuomet šliužai telksis po jomis. Šias gaudykles reikia tikrinti mažiausiai kartą per savaitę ir sunaikinti jose rastus šliužus.

Rekomendacijos:

norint kuo efektyviau išnaikinti šliužus, rekomenduojama tai daryti visoje gyvenvietėje vienu metu. Tuo pačiu metu sodybose išdėliojant gaudykles su jauku, pagausite didesnius kiekius šliužų vienu metu;

gaudykles rekomenduojama naudoti nuo balandžio pabaigos iki rugsėjo vidurio;

jei šliužai ir toliau veisiasi bent vienoje vietoje – jų nebus įmanoma pilnai atsikratyti, todėl naikinant invazinę rūšį privaloma naikinti visas jų slėptuves.

Šienavimas

Žolės pjovimas reikalingas tam, kad būtų pašalinamos slėptuvės ir sumažėtų mitybinė bazė, šliužams, nežuvusiems po pirmojo apdorojimo moliuskocidais.

Rekomendacijos:

Jei žoliapjovė smulkina žolę, ji turi ją ir surinkti, nes šliužai gali pasislėpti po nupjautos žolės grumstais ir sėkmingai išgyventi;

šienauti tokiu būdu, kad žolės aukštis siektų ne daugiau nei 12 cm;

nupjauti augalai turėtų būti sugrėbiami ir išgabenami utilizuoti arba kompostuoti uždarose talpose. Jei pastebėjote, kad į sugrėbtą žolę pateko gyvų šliužų – privaloma dar kartą pabarstyti moliuskocidus.

tinkamiausias laikas pjauti žolę yra antra birželio mėnesio pusė, bet ne vėliau nei liepos 10 d.

Rinkimas ir naikinimas druska

Invazinius šliužus naikinant druska, tinka tiek maistinė, tiek techninė druska. Naudojant druską, šliužus dera surinkti į uždaras talpas, užberiant ant jų druską. Dėl druskos poveikio šliužai per kelias minutes dehidratuoja ir miršta. Būtinai sunaikinkite visus rastus šliužus ir šliužų kiaušinius. Ši invazinė rūšis utilizuojami tokiu pačiu būdu, kaip ir kitos organinės gyvulinės kilmės atliekos.

Kitų gyvūnų pagalba

Šliužus noriai lesa naminiai paukščiai, ypač antys, pvz., Indijos bėgikės surenka mažus ir didelius šliužus. Natūralūs priešai (ežiai, kurmiai, rupūžės, laukiniai paukščiai, vabalai, kirmėlės) invazinių šliužų kontrolės Lietuvoje neužtikrina.

Negalima naudoti chemijos, jei šliužus bandote išnaikinti gyvūnų pagalba.

Vilniaus rajono savivaldybės informacija