Jau antras šiais metais įvežtinis tymų atvejis Vilniuje

0
340

Tymai buvo ir vis dar išlieka dažniausia vaikų mirčių priežastis tarp visų vakcinomis valdomų ligų. JAV Ligų kontrolės centro duomenimis, apie 10 procentų tymais persirgusių vaikų praranda klausą, penkiems procentams liga komplikuojasi plaučių uždegimu, retais atvejais – encefalitu. Vienas iš 1000 susirgusiųjų tymais miršta.

Tymai ypač pavojingi neskiepytiems vaikams

Tymai – tai ūmi ir ypač greitai aplinkoje plintanti virusinė infekcija. Iki 95 % asmenų, kurie nesirgo, nebuvo pasiskiepiję ir kontaktavo su viruso nešiotoju, suserga šia liga. Ji pasireiškia daugumai užkrečiamųjų ligų būdingais požymiais: karščiavimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu, tačiau specifinis tymų simptomas yra rausvas bėrimas, prasidedantis po 1–2 dienų nuo ligos pradžios. Pirmiausia bėrimas pastebimas galvos srityje, vėliau apima liemenį ir galūnes.

Lietuvoje skiepijimo apimtys yra nepakankamos

Atsižvelgiant į didelį tarptautinių kelionių mastą, tymų plitimas Europoje kelia realią grėsmę šalims, taip pat ir Lietuvai, kuriose skiepijimo apimtys kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito (MMR) vakcina yra nepakankamos. Šios infekcijos valdymui būtina sukurti ir išlaikyti labai aukšto lygio kolektyvinį imunitetą, tai reiškia, kad bent 95 proc. visuomenės narių turi būti paskiepyti. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, šalyse, kuriose gerai organizuotas skiepijimo programų vykdymas, skiepais valdomos užkrečiamosios ligos tapo gana retos, todėl gyventojams, dažnai ir sveikatos priežiūros specialistams sunku suvokti tikrąją ligų riziką ir skiepijimų reikšmę. 2017 m. Lietuvoje 2 metų amžiaus vaikų vakcinacijos apimtys MMR vakcina sudaro 94 proc., 7 metų amžiaus – 92 proc.

Svarbu žinoti savo skiepijimo būklę

Nepalanki tarptautinė epidemiologinė situacija verčia nerimauti dėl įvežtinių atvejų. Europoje nuolat registruojami tymų protrūkiai. NVSC specialistai informuoja, jog Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2018 m. daugiausiai susirgimų tymais registruota Rumunijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Italijoje, Vokietijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Belgijoje, Švedijoje, Albanijoje, Rusijoje, Serbijoje, Ukrainoje. Prieš vykstant į kelionę, reikėtų pasirūpinti savo ir savo vaikų skiepais. Ilgalaikis imunitetas susidaro po dviejų įskiepytų MMR vakcinos dozių. Todėl jei nežinote savo skiepijimo būklės arba esate skiepyti tik kartą – kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepykite.

 

 

NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus informacija