Kaip garantuoti, kad ateityje įsigyto būsto vertė augs

0
110

Nors nekilnojamojo turto (NT) kainą ateityje lemia ir bendri ekonomikos bei rinkos svyravimai, netikėti išoriniai veiksniai, tačiau atkreipus dėmesį į kelis svarbius aspektus galima pamatyti, kiek ilgai jis išliks vertingas. Visų pirma, galvojant apie ilgalaikę būsto vertę, svarbu pasidomėti, kokios yra rajono, kuriame planuojamas įsigyjimas, perspektyvos, „Omberg group“ pardavimų ir klientų patirčių ekspertė Edita Gudauskienė.

„Matome, kaip sparčiai keičiasi Lietuvos didmiesčiai, vyksta įvairios konversijos, biurų migracija iš centro į kitus rajonus. Pavyzdžiui, dar prieš kokius 10–15 metų Viršuliškėse praktiškai vieninteliai biurai buvo Spaudos rūmuose, o dabar čia turime visą modernių biurų miestelį. Tad, natūralu, kad gyvenamojo būsto paklausa šiame rajone taip pat išaugo, atsiradus norinčių gyventi netoliese darbo vietos. Būtent į šį rinkos pokytį atsižvelgėme ir rinkdami vietą savo išskirtiniam būstų projektui  „Skylum“, – sako „Omberg group“ pardavimų ir klientų patirčių ekspertė.

Renkantis būstą, taip pat labai svarbu apsvarstyti ir esamą bei planuojamą infrastruktūrą – aplink esančias pagrindines miesto transporto arterijas, viešojo transporto stoteles, parduotuves, mokymo bei gydymo įstaigas ir kt.

„Jeigu renkatės naujos statybos būstą, pasidomėkite, kiek NT plėtotojai ir savivaldybė investuos papildomai į aplinkinę infrastruktūrą: kelių, pėsčiųjų ir dviračių takų, parkų, skverų atnaujinimą ar įrengimą. Augant investicijoms į šiuos objektus, auga ir viso projekto vertė. Vystydami naujus projektus mes ne tik pasirūpiname būtinąja infrastruktūra, pavyzdžiui pėsčiųjų takais ar apšvietimu, bet ir stengiamės sukurti būsimiems gyventojams širdžiai mielas laisvalaikio ir poilsio erdves“, – sako E. Gudauskienė.

Kokie pokyčiai suplanuoti rajone, galima sužinoti pasidomint savivaldybės ir NT plėtotojų planais. Taip pat internete galima rasti ir įvairius interaktyvius žemėlapius, kuriuose matosi būsimi projektai.

Svarbu ne amžius, o kokybė

Nekilnojamasis turtas, kaip ir dauguma kasdien naudojamų daiktų, laikui bėgant dėvisi ir nuvertėja. Geriau turto vertę išlaikys tas būstas, kuris yra kokybiškame pastate, pastatytas ir įrengtas iš ilgaamžių medžiagų bei laikui bėgant nereikalaus išlaidų remontui.

„Dauguma pirkėjų pirkdami naujos statybos būstą tikisi, kad jo kaina ateityje bus aukštesnė nei būsto esančio senos statybos pastate. Tačiau tai nėra šimtaprocentinė taisyklė. Svarbiausia, kaip kokybiškai yra pastatytas pastatas. Juk XIX a. pabaigos kokybiškos statybos būstas aukštomis lubomis įprastai bus vertingesnis už šalia esantį jaunesnį XX a. vidurio statybos būstą“, – teigia „Omberg“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė.

Ji pabrėžia, kad šiandieniniame statybų sektoriuje vis dar pasitaiko būsto projektų, į kuriuos vos įsikėlę gyventojai susiduria su įvairiomis problemomis, kurių laikui bėgant gali tik daugėti. O tai, kaip taisyklė, reiškia ir daugiau investicijų į būsto priežiūrą.

„Jeigu norite, kad būsto vertė ateityje augtų, būtinai išsiaiškinkite, kokios medžiagos ir kokie sprendimai buvo naudojami statant projektą, kokia garantija yra suteikiama matomiems ar nematomiems statybų darbams, apdailos medžiagoms. Kalbant apie daugiabučius, ypač dažnai tenka matyti greitai senstančią ir byrančią išorinių sienų apdailą. Dėl to, mes projekto „Skylum“ išorei naudojome stiklo ir metalo fasadą, kuris yra ne tik patvarus, ilgaamžis, bet ir gražus bei tvarus“,  – sako E. Gudauskienė.

Informaciją apie konkretaus daugiabučių projekto techninius sprendimus dažniausiai galima rasti internete, arba tiesiog paklausus pardavėjų.

Energinis efektyvumas

Projekto techninių sprendimų dokumente taip pat pateikiama informacija apie pastato energinį efektyvumą. Kuo aukštesnė daugiabučio pastato energinio naudingumo klasė, tuo tvaresnis yra butas ir tuo mažesnis jo energijos poreikis bei poveikis gamtai, pažymi E. Gudauskienė.

Pasak NT ekspertės, būste įdiegtos efektyvios šildymo ir vėdinimo sistemos užtikrina gyvenimo kokybę ir komfortą, o brangstant energijai – ir mažesnes sąskaitas. Ilgalaikės vertės prideda ir saulės elektrinės – kai kurie plėtotojai jas įrengia ant pastatų, kiti – suteikia galimybę kartu su būstu gauti dalį nutolusios elektrinės.

„Ateityje neišvengiamai susidomėjimas tvarumu tik didės, tad ir tvarūs būstai bus tik paklausesni. Todėl mums svarbu, kad plėtojamų projektų naujakuriai gyventų ne tik kuo patogiau, bet ir tvariai, tausodami aplinką.  Perkantiems būstą „Skylum“ projekte dovanojame dalį nutoliusios saulės elektrinės. Saulėti namai „Skylum“ – dar vienas mūsų žingsnis žalios ateities link“, – teigia E. Gudauskienė.

Papildomi vertės taškai – unikaliam būstui

NT ekspertė atkreipia dėmesį, kad nemažą įtaką buto pardavimo ateityje galimybėms daro ir paties būsto unikalumas. Projekto išskirtinumai, pavyzdžiui tokie kaip architektūra, terasa ant stogo ar įdomus kiemas, gali išauginti būsto vertę.

„Mūsų regione žmonės itin trokšta išskirtinio būsto – juk esame pavargę nuo per kelis rajonus besitęsiančių vienodų daugiabučių. Deja, kai kurie šiuolaikiniai projektai irgi primena šaltas pilkas „dėžutes“. Tad nesvarbu, ar rinktumėtės senos ar naujos statybos būstą, apsvarstykite, ar jam pridėtinės vertės sukuria jo architektūra, aplink suplanuotas gerbūvis ir kiti panašūs aspektai. Taip ateityje galite tikėtis parduoti jį už patrauklią kainą“, – pataria E. Gudauskienė.

„Skylum“ projektas šiuo metu yra vienintelis toks šalyje dangoraižis gyvenamajame rajone. Pro viršutinių aukštų langus atsiveria puikūs vaizdai ir miesto panorama, o ant stogo įrengtos laisvalaikio erdvės ir bendro naudojimo terasos leis visiems gyventojams mėgautis gyvenimu aukščiau kasdienybės. Tai modernūs, šiuolaikiškam miesto žmogui pritaikyti namai, o šalia yra viskas, apie ką galima svajoti siekiant patogaus gyvenimo mieste.