Kaip per kelis metus bent keliskart sumažinti gamtinių dujų vartojimą

0
107

Pernykštis gamtinių dujų paklausos kritimas Europoje buvo didžiausias istorijoje, o prie jo prisidėjo ir Lietuvos verslas. Priimdamos gamtinių dujų poreikį mažinančius sprendimus, šalies įmonės siekia ne tik sutaupyti bei didinti konkurencingumą, bet ir prisidėti prie kovos su klimato krize. Viena tokių bendrovių – „Biovela–Utenos mėsa“, per ketverius metus savo suvartojimą sumažinusi beveik 4 kartus.

„Per praėjusių metų energetinę krizę, lyginant su 2021 m., visame žemyne dujų vartojimas susitraukė tiek, kad šio skirtumo būtų pakakę patenkinti 40 milijonų namų ūkių poreikius. Smagu, jog Lietuvoje atsiranda įžvalgių įmonių, kurios galimas rizikas numatė gerokai anksčiau ir šiandien gali skaičiuoti visapusišką naudą. „Biovela–Utenos mėsa“ galima laikyti pavyzdžiu, kaip kompleksiškai taupyti kiekvieną gamtinių dujų kubinį metrą tiek optimizuojant gamybos procesus, tiek vis labiau pasikliaujant alternatyviais energijos šaltiniais“, – sako „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Dujas keičia technologijomis ir saulės energija

Pasak „Biovela–Utenos mėsa“ generalinio direktoriaus Žilvino Lenktaičio, noras savo veikloje naudoti mažiau dujų gimė dar gerokai prieš pernykščius energetikos rinkos sukrėtimus – 2019-aisiais. Tada priimti suvartojamų gamtinių dujų kiekius mažinančius sprendimus pastūmėjo padidėjusios gamybos apimtys ir siekis būti konkurencingesniems Lietuvos bei užsienio rinkose. Šios ambicijos privertė įmonę imtis griežtos veiklos optimizavimo programos, kurioje energetiniai procesai pateko į ypatingų prioritetų sąrašą.

Vienas pirmųjų „Biovela–Utenos mėsa“ žingsnių buvo surasti būdą, kaip maksimaliai efektyviai išnaudoti dujomis pagamintą energiją. Tam buvo pasitelktos šilumos atgavimo sistemos, kurios krosnyje ar kitame pramoniniame įrenginyje išsiskyrusią šilumą „pagauna“ ir leidžia ją panaudoti antrąkart – pavyzdžiui, patalpų šildymui.

Kitas labai svarbus sprendimas buvo didinti saulės elektrinės pajėgumus. Įmonė saulės energetiką naudoja nuo 2007 m., per šį laikotarpį ant „Biovela–Utenos mėsa“ pastatų stogų esančios saulės elektrinės pajėgumus pavyko išplėsti iki 3,45 MW galios ir taip pelnyti didžiausios savam suvartojimui skirtos jėgainės Lietuvoje titulą. Dideli nuosavos žalios energijos kiekiai leido gamtines dujas kompanijos veikloje vis labiau keisti elektra, mažinant išmetamo aplinkai kenksmingo anglies dioksido kiekį.

„Šios pastangos nenuėjo veltui. Statistika rodo, kad 2018 m. vienam produkcijos kilogramui sunaudodavome beveik 7 proc. kubinio metro gamtinių dujų, o kryptingai diegiant įvairias taupymo priemones 2022 m. šis rodiklis buvo sumažintas iki vos 1,84 proc. Džiugu, jog modernūs sprendimai padėjo ne tik su tuo pačiu gamtinių dujų kiekiu pagaminti daugiau produktų, bet ir dujų vartojimą mažinti apskritai. Pernykštės metinės dujų sąnaudos buvo net 2,6 karto mažesnės, nei 2018-aisiais“, – sėkmingos energetinės transformacijos pasiekimus vardina Ž. Lenktaitis

Dujų suvartojimo mažinimas – neišvengiamas

A. Vaitulevičė įsitikinusi, kad „Biovela–Utenos mėsa“ keliu neišvengiamai turės pasekti ir daugiau Lietuvos verslų. Įmones mažinti gamtinių dujų vartojimą skatins jų kainų nepastovumas ir Europos Sąjungos lygiu priimtos jų mažinimo priemonės, tiek vartotojai, kreipiantys vis daugiau dėmesio į tai, kaip buvo pagaminti jų įsigyjami produktai.

„Pirmas žingsnis, nuo kurio rekomenduojama pradėti įmonėms – atlikti išsamią energijos suvartojimo analizę, kartu apskaičiuojant į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Tai leis užsibrėžti konkrečius poveikio aplinkai mažinimo tikslus ir galimas jų įgyvendinimo priemones. Startuoti rekomenduojama nuo tų sprendimų, kurie įgyvendinami paprasčiausiai ir duoda didžiausią ekonominę grąžą“, – pataria A. Vaitulevičė.

Pasak „Ignitis grupė“ energetinio efektyvumo programos vadovės, norint reikšmingai mažinti gamtinių dujų poreikį, dėmesį reikėtų nukreipti į šildymo procesą, kuriame gamtinių dujų sunaudojama daugiausia. Iš siūlomų sprendimų, pirmiausiai, tai ir senų dujų katilų pakeitimas tvaresniais ir reguliari jų priežiūra, ir automatizuotas jų valdymas, ir šilumos atgavimo sistemų diegimas ar biodujų gamyba iš įmonėse susidarančių atliekų.

2020 m. gruodžio mėn. „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė bendrovė „Ignitis“ su Energetikos ministerija pasirašė energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą. Juo „Ignitis“ įsipareigoja šviesti ir konsultuoti vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais taip padedant vartotojams mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinti energijos vartojimo efektyvumą.