Karinių miestelių statybų pabaiga – svarbus momentas vystant karinę infrastruktūrą, stiprinant ir modernizuojant Lietuvos kariuomenę. Partnerystės sutartis su privačiais projektų vystytojais Krašto apsaugos ministerija pasirašė 2021 m. sausį ir tai pirmas kartas, kai karinės infrastruktūros projektai įgyvendinami bendradarbiaujant su verslu.
Sprendimas vystyti naują karinę infrastruktūrą pasitelkiant verslą priimtas atsižvelgus į privataus sektoriaus gebėjimą vienu metu vystyti kelis didelės apimties projektus. Taip pat toks partnerystės modelis suteikia galimybę Krašto apsaugos ministerijai statybos kaštus paskirstyti lygiomis dalimis per 12,5 metų laikotarpį nuo naujos karinės infrastruktūros sukūrimo ir eksploatavimo pradžios, didesniąją lėšų dalį investuojant į ginkluotės modernizavimą bei naujų gynybinių sistemų įsigijimą.
Karinius miestelius Rokantiškėse ir Pajūryje statė ir jų ilgalaike priežiūra užsiims „Darnu Group“ įmonės. Karinį miestelį Šiauliuose vysto „Eika“ grupės įmonė.
„Tai didžiausi per pastaruosius 30 metų krašto apsaugai perduoti įgyvendinti infrastruktūros projektai. Jie reikšmingai pagerins tarnybos sąlygas Kunigaikščio Vaidoto pėstininkų bataliono ir brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariams. Deja, iki šiol dalis Lietuvos kariuomenės dalinių buvo įkurdinti tik laikinose modulinėse patalpose (konteineriuose) ir tai tikrai neužtikrino geriausių tarnybos sąlygų. Svarbu paminėti ir tai, kad greta Vilniaus pirmą kartą įsikuria pilnas kovinis batalionas, kuris taip pat reikšmingai sustiprins sostinės saugumą“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Naujai pastatytuose kariniuose miesteliuose, šalia kareivinių ir štabo statinių, iškilo valgyklos, remonto dirbtuvės, degalinės, plovyklos, technikos saugojimo parkai, sporto kompleksai ir visa kita kariams būtina infrastruktūra.
Rokantiškių kariniame miestelyje, esančiame greta Vilniaus, įsikurs Kunigaikščio Vaidoto pėstininkų bataliono kariai, kurie šiuo metu yra laikinai dislokuoti Marijampolėje. Pajūrio karinis miestelis Šilalės rajone iškilo šalia modulinių kareivinių, kur jau ne vienerius metus tarnauja brigados „Žemaitija” generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariai.
Kariniai miesteliai Rokantiškėse ir Pajūryje buvo suprojektuoti ir pastatyti su visa bataliono dydžio vienetui reikalinga infrastruktūra, kuri tikslingai pritaikyta prie šiuolaikinių kariuomenės poreikių. Šiais metais taip pat bus atidarytas ir trečiasis karinis miestelis Šiauliuose.
Karinių miestelių statybos Rokantiškėse, Pajūryje ir Šiauliuose – strateginės reikšmės projektai Lietuvos kariuomenei. Siekiama, kad karių tarnybos atlikimo vieta užtikrintų karių poreikius, nes tai įtakoja karių motyvaciją ir atsparumą. Iš viso trijuose naujuose miesteliuose galės dirbti ir tarnauti iki 2,4 tūkst. karių ir krašto apsaugos sistemos civilių darbuotojų.
Krašto apsaugos ministerijai šiemet įgyvendino ir kitus Lietuvos kariuomenei svarbius infrastruktūros projektus. Per 2021-2023 metus iš viso užbaigta apie 30 infrastruktūros projektų: nuo infrastruktūros Lietuvos ir NATO šalių kariams iki V klasės sandėlių bei naujos ginkluotės ir technikos aptarnavimo infrastruktūros.
Karinės infrastruktūros vystymas – vienas svarbiausių Krašto apsaugos ministerijos prioritetų. Karinė infrastruktūra Lietuvoje vystoma atsižvelgiant į tris pagrindinius kriterijus: priimančiosios šalies paramai keliamus reikalavimus, tinkamų treniravimosi, apgyvendinimo ir tarnybos sąlygų kariams užtikrinimą bei tinkamų kariuomenės įsigyjamos technikos ir ginkluotės aptarnavimo bei laikymo, taip pat – amunicijos saugojimo sąlygų sukūrimą.
KAM informacija