Kitaip nei lietuviai lenkai kainų augimą sieks pažaboti, mažindami PVM elektrai, dujoms ir degalams

0
267

Infliacija kaimyninėje šalyje lapkričio mėnesį pasiekė 7,7 proc., o kainos tokios, kokių niekas seniai neatsimena. Vis dėlto, gyventojams žadama padėti kitaip nei Lietuvoje – nuo 23 iki 8 proc. ketinama sumažinti pridėtinės vertės (PVM) mokestį jautriausioms energijos kainoms, o tuo pačiu ir centriniam šildymui.

Benzinas ir dyzelinas Lenkijoje šiuo metu kainuoja apie 1,3 Eur, tačiau jei bus pritaikyta mokestinė lengvata, šie degalai atpigs iki maždaug 1,10 – 1,15 Eur. Jau dabar Lietuvos ekonomistai prognozuoja, kad artimiausiu metu mūsų pasienio gyventojai savo automobilių bakus pradės pildyti būtent Augustavo ir Suvalkų apylinkėse.

Centrinio šildymo kainoms Lietuvoje jau ir taip taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas, tuo tarpu kažkas panašaus degalinėse net neplanuojama.

Ir dar – lenkai už energijos kainas mokės neįsiskolindami, tuo tarpu lietuviai už šios žiemos komfortą turės atsiskaityti ateityje, nes vien dujos jau turėjo pabrangti apie 80 proc.

Vietoj 80 proc. pabrangs maždaug trečdaliu

Nuo 2022 m. sausio 1 d. Lietuvos buitiniai vartotojai, gamtines dujas naudojantys maistui ruošti, už suvartotą 1m3 gamtinių dujų mokės 0,80 Eur/m3 su PVM, pastovioji tarifo dalis (mokama kas mėnesį, nepriklausomai nuo dujų suvartojimo) nesikeis – 0,56 Eur/mėn. su PVM.

Gamtinių dujų kaina (už 1 m3) šiai vartotojų grupei didėja 26,87 proc. (arba 0,17 Eur) dėl gamtinių dujų (produkto) kainos pokyčio.

II pogrupio vartotojams, vartojantiems gamtines dujas šildymui, gamtinių dujų pastovioji tarifo dalis taip pat nesikeis, kintamoji didės 34,22 proc. – už suvartotą 1m3 gamtinių dujų šie vartotojai mokės 0,55 Eur/m3 su PVM. Gamtinių dujų vartotojams, kurie suvartoja daugiau nei 20 tūkst. m3 per metus, kintamoji tarifo dalis (už m3) didėja 36,02 proc., pastovioji tarifo dalis nesikeičia.

Pasišviesti taip pat kainuos kiek pigiau nei turėtų

Elektra Lietuvos vartotojams artimiausiu metu pabrangs daugiau nei dešimtadaliu, nors pagal situaciją rinkoje turėjo pabrangti maždaug trečdaliu.

Beje, dar didesnis šuolis įvyko prieš keliolika metų, kai energetikos bendrovė „Leo LT” susiruošė statyti Lietuvoje naują atominę elektrinę – tuomet elektros kainos staigiai buvo pakeltos vos ne perpus. Branduolinės jėgainės niekas nepastatė, o kainos taip ir nebenukrito.