Lenkijoje tabako kontrabanda 5 kartus mažesnė nei Lietuvoje

0
90

Kalbant apie cigarečių gabenimą per sieną kontrabandą, Lenkija ir Lietuva pasakoja dvi skirtingas istorijas. Nepaisant geografinio artumo, Lenkija gali pasigirti, kad, palyginti su Lietuva, jai pavyksta išlaikyti vieną žemiausių Europos Sąjungoje cigarečių kontrabandos lygį. 

Kaip Lietuvoje, taip ir Lenkijoje periodiškai yra atliekami tuščių cigarečių pakelių tyrimai siekiant nustatyti šešėlinės cigarečių rinkos mastą. Naujausi duomenys signalizuoja apie nepakankamas Lietuvoje diegiamas priemones norint užkardyti vis didėjančią cigarečių kontrabandą iš kaimyninės Baltarusijos. Tuo tarpu Lenkijos rodikliai priverčia susimąstyti, kodėl iš ties efektyvūs sprendimai vis dar delsiami būti įgyvendinti čia, Lietuvoje.

5 kartus lenkiame kaimynus

5 kartus – būtent tiek kartų didesnė nelegalių cigarečių kontrabanda Lietuvoje, lyginant su kaimynine Lenkija. Nors anksčiau ir Lenkijoje cigarečių kontrabanda siekė net iki 15 proc., šiuo metu, 2023 m. III ketv. duomenimis, po nuoseklaus darbo kaimynai gali pasigirti rekordiškai maža, vos 4.4 proc. siekiančia, šešėline cigarečių rinka. Palyginimui – Lietuvoje net kas ketvirta surūkoma cigaretė yra kontrabandinė.

„British American Tobacco“ vadovo Baltijos šalyse Marcino Mielcarzo teigimu, iššūkių kovoje su cigarečių kontrabanda netrūksta ne tik dėl ilgos sienos su kaimynine Baltarusija, kurioje vidutinė cigarečių kaina 4-5 kartus mažesnė, bet ir Gardine (Baltarusija) veikiančio valstybinio tabako fabriko, kurio produkcija sudaro net 51.5 proc. visos Lenkijoje aptinkamos kontrabandos.

Tačiau lygindamas pastaruosius metus Marcinas Mielcarzas pažymi aiškų cigarečių kontrabandos rodiklių kritimą Lenkijoje: 2022 III ketv. – 5,6 proc., 2021 III ketv. – 5,8 proc., o naujausiais duomenimis – 4.4 proc. Tokie rezultatai anot Marcino Mielcarzo Lenkijoje fiksuojami neatsitiktinai, nuolat vyksta intensyvus bendradarbiavimas tarp industrijos ir muitinės, neapsieinama ir be įvairių švietimo iniciatyvų, kvalifikacijos kėlimo mokymų pareigūnams.

„Švietimas yra tik viena integrali kovos su kontrabanda dalis. Prie mažesnio jos lygio taip pat prisideda subalansuota akcizų politika ir atsakingų valstybės institucijų gebėjimas bendradarbiauti su tabako gamintojų industrija. Tai yra bendras visų – industrijos, institucijų ir vartotojų – interesas užtikrinti, kad šalies pasienis būtų kaip įmanoma saugesnis“, – savo įžvalgomis apie tai, kokios diegiamos priemonės Lenkijoje padeda mažinti kontrabandą dalinosi „British American Tobacco“ vadovas Baltijos šalyse.

Tuo tarpu Lietuvoje, nors dalijamasi siena su ta pačia Baltarusija, kas ketvirta surūkoma cigaretė – kontrabandinė, o 2023 m. po ilgos pertraukos fiksuoti jau ir nelegalūs cigarečių fabrikai Lietuvoje viduje.

Nacionalinė tabako gamintojų asociacija kasmet stebi Lenkijoje vykstančius pokyčius: „Šie duomenys iš Lenkijos tik įrodo, kad Lietuvoje cigarečių kontrabanda nėra suprantama kaip valstybinio lygio problema, o kova su ja tikrai nėra prioritetinė. Vertindami geriausias kaimyninių valstybių praktikas turėtume formuoti visapusę valstybės politiką taip, kad kiekvienu reguliaciniu sprendimu atsižvelgtume į tai, kaip jie atsilieps kontrabandinių cigarečių paklausa ir ar bent jau nepaskatins tarpvalstybinės prekybos”, – komentavo Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas.

Dėl itin paplitusio kontrabandinių cigarečių vartojimo Lietuvoje kas metus nėra surenkama bent 80 mln. Eur akcizo mokesčio.