Kreipėsi į vyriausybinę komisiją dėl trijų kompanijų prašymo vežti kalio trąšas

0
157

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) Grupė gavo trijų nesankcionuotų Baltarusijos bendrovių prašymus vežti „Belaruskalij“ trąšas. Visi gauti prašymai grindžiami skirtinga argumentacija, dėl jų LTG kreipėsi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją.

Bendrovė „Belorusskaja kalinaja kompanija“ (BKK) į LTG kreipėsi prašydama sudaryti sutartį dėl kalio trąšų vežimo geležinkeliu per Lietuvą nuo sausio 24 d. Tokį prašymą kompanija argumentuoja poreikiu įvykdyti turimus įsipareigojimus dėl trąšų pardavimo iš Klaipėdos uosto.

Dėl trąšų vežimo per Lietuvą taip pat kreipėsi kompanijos „Belintertrans“ ir „Belkali-Migao“. Pirmoji jau yra pateikusi ir paraiškas dėl krovinių vežimo.

Norint atmesti bendrovių prašymus ir taip stabdyti baltarusiškų kalio trąšų tranzitą per Lietuvą, LTG reikalingas teisinis pagrindas. Tai svarbu siekiant suvaldyti iš skirtingų Lietuvos ir tarptautinių teisės aktų bei daugiašalių susitarimų kylančias rizikas, kurios gali virsti ieškiniais tiek LTG, tiek ir valstybei, jei bus atsisakyta sudaryti susitarimus dėl trąšų vežimo be tvirto teisinio pagrindo.

Dėl to LTG kreipėsi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją.

 „LTG informavus bendrovę „Belaruskalij“ apie Vyriausybės nutarimą bendrovių turimą sutartį pripažinti negaliojančia nuo vasario 1 d., sulaukėme jau trijų skirtingų kompanijų kreipimosi dėl trąšų vežimo. Todėl, atsižvelgdami tiek į valstybės priimtus sprendimus dėl grėsmių nacionaliniam saugumui, tiek ir į atnaujintas vidines tvarkas, numatančias sandorių sudarymo procesus Grupės viduje, pirmiausia kreipėmės į vyriausybinę komisiją“, – sako Egidijus Lazauskas, LTG generalinis direktorius.

Prieš kurį laiką LTG informavo Baltarusijos bendrovę „Belaruskalij“ apie Vyriausybės nutarimą nuo vasario 1 d. pripažinti 2018 m. sudarytą sutartį negaliojančia. Bendrovei taip pat buvo pranešta, kad paraiškos jos kroviniams vežti nuo vasario 1 d. pagal šią sutartį, nebus suderintos. LTG atsisakė patvirtinti pagal sutartį pateiktas „Belaruskalij“ paraiškas dėl trąšų vežimo vasario mėnesį.