Kreipsis į Prezidentą dėl veto valdančiųjų buldozeriu prastumtai sveikatos reformai

0
251

Valdantieji paskutiniame Seimo Pavasario sesijos posėdyje buldozeriu prastūmė sveikatos sistemos reformą, kuri Lietuvą sugrąžina 30 metų atgal – taip mano ir gydytojai profesionalai, ir juos girdinti LVŽS suformuota šešėlinė Vyriausybė. Ji šiuo klausimu konstruktyviai oponuoja I. Šimonytės Vyriausybei. Ne kartą yra išsakiusi savo nuogąstavimus dėl valdančiųjų nekompetentingai rengiamos sveikatos reformos ir neigiamų jos pasekmių, jei ji bus įgyvendinama taip, kaip siūlo valdantieji.

Šešėlinės Vyriausybės vadovas Ramūnas Karbauskis teigia, jog viliamasi, kad medikų ir pacientų bendruomenių nuomonę išgirdęs Prezidentas Gitanas Nausėda šią reformą vetuos, todėl vos tik Prezidentas grįš iš JAV, bus prašoma įvertinti visas su šia reforma susijusias rizikas.

„Mums nesuprantama, kodėl valdantieji griauna tai, kas buvo kurta 30 metų. Ar tai kompetencijų trūkumas, ar tai daroma specialiai, bet kuriuo atveju dėl šios reformos nuketės paprasti žmonės, iš jų regionuose bus atimta galimybė pasiekti šeimos gydytoją, keliama reali grėsmė šeimos medicinai, ypač regionuose. Mažės jos patrauklumas, o laikui bėgant bus sunkiau šeimos medikus pritraukti į regionus.Turėsime dar daugiau žmonių su sunkiomis lėtinėmis ligomis, dar daugiau perteklinių mirčių“, – sako R. Karbauskis.

Situaciją labai rimta vadina ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tampriai bendraujantis su medikų ir pacientų, medicinos akademikų bei vadybininkų bendruomenėmis. Pasak jo, gali būti, kad dėl tokios reformos yra klaidinama ir Europos komisija.

„Kadangi įstatymai jau priimti ir yra mikroskopinė viltis, kad reformą vetuos Prezidentas, mes į jį kreipsimės. Jeigu reforma nebus vetuota, tuomet  išgirstas rizikas iš medikų ir pacientų bendruomenių bandysime įveikti poįstatyminiais aktais, kurie padėtų užtikrinti sistemos funkcionavimą ir kad pacientai gautų reikiamą gydymą. Tačiau, panašu, kad ir vėl neturėsime valdančiųjų palaikymo ir iš gydytojų bei pacientų valdantieji eilinį kartą pasityčios, vedini neaiškių interesų ar dėl kompetencijų trūkumo“, – po šešėlinės Vyriausybės  posėdžio  sakė šio ministrų kabineto sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jis atkreipė dėmesį, kad šios valdančiųjų sugalvotos reformos rengime nebuvo įtraukta nei viena šeimos gydytojus atstovaujanti organizacija.

„Nei šeimos medicinos bendruomenės, nei ekspertų pozicija, rengiant tokio masto pertvarką negalėtų būti ignoruojama, jei sprendimų priėmimo procesas vyktų demokratiniu būdu ir būtų grįstas įrodymais bei atliktomis analizėmis – kaip atliekama civilizuotose vakarų pasaulio šalyse prieš įgyvendinant stambaus masto struktūrinius pokyčius“, – teigiama ir gydytojų organizacijų kreipimesi į Seimo narius.

Į valdančiuosius kreipėsi ir Lietuvos savivaldybių asociacija, kuri akcentavo, kad  sveikatos sistemos reforma turi būti planuojama vykstant lygiaverčiam dialogui tarp centrinės ir vietos valdžių. Be to šiuo metu yra daug svarbiau, kad ministerija turėtų turėti aiškų jaunų medicinos specialistų bei personalo pritraukimo į regionus planą. Būtina galvoti apie tai, kad būtų išvengta gydymo paslaugų koncentracijos tik didžiuosiuose miestuose, regionų gyventojams nepaliekant galimybės gauti kokybiškas paslaugas vietoje, kur jie gyvena.

Šešėlinės Vyriausybės Ministro Pirmininko Ramūno Karbauskio teigimu, gaila, jog premjerė I. Šimonytė, žadėjusi pasikviesti Aurelijų Verygą „kavos“, to taip ir nepadarė. Pasak jo, būtų naudinga pasidalinti informacija su Prezidentūra, kad nei gydytojų, nei pacientų organizacijos nebuvo įtrauktos į valdančiųjų sveikatos reformos rengimą. Prezidentūra neturėtų lengva ranka jos pasirašyti.