Kuo ypatingas ankstyvasis lietuviškų bulvių derlius?

0
274

Specialiai daigintos, rankomis sodintos, nuo šalnų globotos ir dėl to jau birželio pradžioje užaugusios šviežios šiųmetės lietuviškos bulvės keliauja į Lietuvos prekybos tinklus. Bulves Kėdainių rajone auginantis ūkininkas Rimantas Žebarauskas griauna mitus, kad esą ankstyvasis derlius yra persotintas trąšomis, ir ragina dažniau rinktis ne tik už kumštį didesnes, bet ir mažąsias bulves.

Bulves lietuviškam prekybininkams tiekiantis ūkininkas atskleidžia, kad ankstyvosios bulvės auginamos visai kitaip – jos reikalauja kone asmeninio dėmesio ir priežiūros.

„Šiuo metu auginame 25 hektarus pačių ankstyviausių bulvių, kurioms reikia tikrai daug darbo. Viskas prasideda dar sausio mėnesį, kuomet sėklinės bulvės supilamos į dėžutes ir uždegamos specialios lempos, kurios užtikrina tolygų bulvių dygimą. Jas sodiname kovo pradžioje, rankomis dėdami į sodinamąją, kad nenulūžtų daigeliai, kadangi jiems nulūžus teks ilgiau laukti derliaus“, – paaiškina R. Žebarauskas.

Svarbiausia užduotis auginant ankstyvąsias bulves – apsaugoti jas nuo šalnų. Tam naudojama ne tik agroplėvelė, bet ir speciali laistymo sistema, kuri yra įjungiama vos temperatūrai nukritus žemiau nulio laipsnių pagal Celsijų.

Šalnoms atsitraukus toliau akylai stebima dirvos drėgmė ir, esant poreikiui, papildomai laistoma. „Žmonės klaidingai galvoja, kad viską lemia trąšos – kaip tik, jų naudojame mažiau, nes ankstyvosios bulvės greit užauga. Be to, produkcija yra griežtai tikrinama, taigi jei bulvės būtų pertręštos, tiesiog negalėtume jų parduoti“, – sako R. Žebarauskas.

Šviežias lietuviškų bulvių derlius itin laukiamas

„Šviežios lietuviškos bulvės prasidėjus vasarai – nebe naujiena, o įprastas dalykas „Maximos“ pirkėjams. Ir nors šis pavasaris šiltais orais nelepino, mūsų partnerių – Lietuvos ūkininkų patirtis – bei taikomos technologijos leido vasaros sezonui prasidedant pirkėjams pasiūlyti ankstyvąjį lietuviškų bulvių derlių“, – sako prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad bulvės lietuvių mitybos racione užima itin svarbų vaidmenį. Kasdien vien „Maxima“ parduotuvėse yra nuperkama daugiau nei 40 tоnų bulvių. Tiek maždaug sveria suaugęs kuprotasis banginis.

Gausiausiai bulvės yra perkamos birželio-liepos mėnesiais, vos pasirodžius šviežiam derliui. Baigiantis vasarai ir rudens pradžioje bulvių paklausa prislopsta – tam turi įtakos pačių žmonių auginamas ir nuimamas kasmetinių bulvių derlius.