Lenkija ieško pigesnių energijos resursų nei gali pasiūlyti kaimynės – Rusija ir Baltarusija

0
284

Naftos ir dujų kompanija PGNiG („Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo”) pasirašė ilgalaikę sutartį su JAV bendrove „Venture Global LNG” dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) pirkimo. O ar Varšuva sutiks pirkti elektrą iš šalia Vilniaus statomos Astravo atominės elektrinės, kol kas neaišku. Baltarusiai užtikrinti – pirks ir dalį parduos ne kam kitam, o lietuviams.

Nors suskystintų dujų iš už Atlanto lenkai atsiveš kol kas labai nedidelį kiekį, tačiau, akivaizdu, jog nepriklausomybė nuo „Gaspromo“  dėl to tik didės.

Šiuo metu rusiškos dujos tenkina kiek didesnį nei pusę Lenkijos poreikio. Tačiau jų kaina maždaug 20 – 30 proc. didesnė nei amerikietiškų – tuo įsitiknęs Lenkijos kompanijos PGNiG viceprezidentas Maciejus Wozniak.

Gamtinių dujų tiekimo sutartis su Rusijos įmone baigiasi 2022 m. Jei Lenkija panašiai šnairuos į baltarusišką atominę elektrą, Lietuvos siekis stabdyti Astravo projektą gali pasiekti ir teigiamų rezultatų. Minskas įsitikinęs, jog jų energijos pirkėjai  – Lietuva, Lenkija ir Ukraina. Tačiau ar šios šalys vieningos partnerės ir nepasiduos Rusijos įtakai, paaiškės jau kitų metų pavasarį, kai Baltarusija pradės gaminti tai, ko dar niekada negamino – atominę energiją.

Patys baltarusiai viešojoje erdvėje klausia savo prezidento Aleksandro Lukašenkos, kam pačiame pasienyje su Lietuva reikėjo statyti tokį monstrą, jei šalyje vyraujantys vakarų krypties vėjai – įvykus nelaimei, radiacinis debesis, greičiausiai, padengs visą šalį ir nuplauks dar giliau į Rytus. Dar šmaikštesni ragina Lietuvą prie sienos pastatyti galingus ventiliatorius, o nešvaistyti lėšų jodo preparatams.