Lenkijoje aptarė biologinio saugumo reikalavimų taikymą kiaulininkystės ūkiuose

0
235

Vakar Augustave įvyko Baltijos šalių ir Lenkijos vyriausiųjų veterinarijos pareigūnų susitikimas, kuriame dalyvavo ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai. Susitikime dalintasi patirtimi dėl biologinio saugumo reikalavimų taikymo kiaulininkystės ūkiuose, siekiant užkirsti kelią afrikinio kiaulių maro (AKM) plitimui.

Susitikime buvo aptartos galimos saugos ir prevencijos priemonės kovojant su pavojinga gyvūnams užkrečiamąja liga ir būdai užkirsti kelią šiai ligai plisti. VMVT direktorius Darius Remeika kaimyninių šalių kolegoms pristatė Lietuvoje taikomas kovos su AKM priemones bei biologinio saugumo priemonių reikalavimus. Mūsų šalis viena pirmųjų Europos Sąjungoje sukūrė ir pradėjo taikyti biologinio saugumo reikalavimus kiaulininkystės ūkiams.

„Kaip žinia, nuo AKM nėra nei vakcinos, nei gydymo, tad šiuo metu vienintelis būdas apsisaugoti nuo šio viruso patekimo į kiaulių laikymo vietas yra biologinio saugumo priemonių įgyvendinimas ūkiuose bei kasdienis jų laikymasis. Dauguma Lietuvoje esančių komercinių kiaulininkystės ūkių taiko ne tik nacionalinius biologinio saugumo priemonių reikalavimus, bet ir vidaus procedūras bei dar griežtesnius nei numatyta teisės aktuose reikalavimus ir kontrolę. Svarbu pabrėžti, kad biologinio saugumo reikalavimai tai ne vien fizinės priemonės, t. y. ūkių aptvėrimas, dezinfekcijos barjerų įrengimas ar asmenų bei transporto kontrolė. Mokymų organizavimas, ūkio darbuotojų švietimas taip pat turi būti vienas iš prioritetų kiaulininkystės ūkių savininkams, nes žmogiškasis faktorius yra didelis rizikos veiksnys užkratui patekti į ūkį. VMVT specialistai nuolat bendrauja su kiaulininkystės ūkių veterinarais, organizuoja bendrus mokymus, kurių metu ne tik pristatoma teorinė medžiaga, bet ir keičiamasi praktinėmis žiniomis“, – komentavo VMVT direktorius Darius Remeika.

Susitikimo metu Baltijos šalių ir Lenkijos vyriausieji veterinarijos pareigūnai taip pat aptarė prekybos kiaulėmis reikalavimus tarp šalių, kuriose nustatytas AKM. Lietuvai tai itin svarbus klausimas, kadangi vykdant regionalizavimą ir ūkiams patekus į tam tikras zonas yra taikomi papildomi reikalavimai norint vykdyti prekyba tarp šalių.