Lenkijoje VSAT tarnybiniams belgų aviganiui Grikiui ir vokiečių aviganei Lunai nebuvo lygių patrulinių šunų ir narkotikų paieškos rungtyse

0
24

Komandinėje įskaitoje Lietuvos pasieniečiai buvo antri tarp 12 komandų. Šiandien kaimyninėje šalyje baigėsi 5 dienas trukusios tarptautinės tarnybinių šunų varžybos. Jose iš viso rungėsi 12 komandų, kurias sudarė geriausi Lenkijos pasieniečių, policijos ir Karo policijos kinologai su savo augintiniais, Čekijos policijos bei Lietuvos ir Latvijos pasieniečių su tarnybiniais keturkojais komandos. Kiekvieną jų sudarė 3 kinologai su tarnybiniais šunimis. Varžytasi 3 rungtyse – patrulinių šunų, narkotikų paieškos ir sprogmenų paieškos.

Universaliausioje, t. y. patrulinių šunų, rungtyje lygių nebuvo VSAT kinologo Sigito Sužiedėlio 8-erių belgų aviganiui Grikiui. Šis duetas tarnauja sieną su Baltarusija saugančioje VSAT Varėnos pasienio rinktinės Aleksandro Barausko pasienio užkardoje.

Šioje rungtyje dalyvavę geriausi patruliniai šunys iš minėtų šalių turėjo demonstruoti sugebėjimus žmogaus paieškoje, pėdsekystėje, bendrajame paklusnume bei dviejose situacijose atlikti įtariamo pažeidėjo sulaikymą.

Grikis yra vienas geriausių ir tituluočiausių šunų VSAT istorijoje. Būdamas vos metų ir dviejų mėnesių jis gavo pačią aukščiausią tarnybiniams pasieniečių šunims suteikiamą kvalifikacinę kategoriją. Tai yra itin retas atvejis. Turėdamas vos pusantrų šis belgų aviganis 2016 m. vykusiame VSAT tarnybinių šunų meistriškumo čempionate buvo trečias. Ryškiausiai jo žvaigždė suspindo 2017 m., kuomet vos 2,5 metų turėjęs ir fenomenaliu jau vadintas keturkojis tapo VSAT tarnybinių šunų meistriškumo čempionato nugalėtoju.

S. Sužiedėlis ir Grikis savo karjeroje nesyk skynė pergales įvairiuose tarptautiniuose renginiuose. Kasdienėje tarnyboje jau sunku besuskaičiuoti atvejus, kai šis belgų aviganis susekė ir sulaikė įvairių pažeidėjų, kontrabandininkų, aptiko nelegalių krovinių ir pan.

Varžybose Lenkijoje triumfavo ir dar viena Lietuvos pasieniečių komandos narė 10- metė vokiečių aviganė Luna. Ji neturėjo lygių narkotinių medžiagų paieškos rungtyje aplenkusi visus geriausius Lenkijos, Čekijos bei Latvijos pareigūnų keturkojus. Luna su savo kinologu Karoliu Ambrazevičiumi tarnauja sieną su Rusija saugančioje VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Rociškių pasienio užkardoje. Jų dešimtmečio tarnybos rezultatai irgi kupini įvairiausių laimėjimų bei pasižymėjimo saugant sieną atvejų. Kartu su Grikiu ir Luna VSAT pirmojoje komandoje taip pat buvo Sienos kontrolės organizavimo valdybos Kinologinės veiklos skyriaus kinologas Lukas Bugajev su 8-erių belgų avigane Caika.

Komandinėje įskaitoje Grikis, Luna ir Caika su savo šeimininkais tarp 12 komandų užėmė 2 vietą. Pirmi buvo Lenkijos Nadwislanski rinktinės atstovai, trečia – šios šalies Nadbuzanski rinktinės komanda. Varžybose dalyvavusi VSAT antroji komanda liko devinta.

Šias varžybas Lenkijos sienos apsaugos tarnyba organizavo Liubanės mokymo centre įgyvendindama 2014–2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos finansuojamą projektą ir Specializuotų mokymų centro bei Lietuvos VSAT sudarytą sutartį.

VSAT informacija