Lenkų kinas Šalčininkuose, Vilniuje ir kitose šalies vietose

0
232

Lietuvoje kaimyninės šalies filmai demonstruojami nuo spalio pradžios. Bene labiausiai nuskilo Šalčininkų gyventojams. 18–ojo Lenkijos kino festivalio metu Šalčininkuose parodyti keturi filmai – biografinė drama „Geriausias“, filmas visai šeimai „Maišalynė“, istorinis trileris „Katynė. Paskutinis liudininkas“ ir drama „Planas B“. Skirtingai nuo kitų miestų, kuriuose buvo rodomi festivalio filmai (Vilnius, Kaunas, Mažeikiai, Ukmergė), Šalčininkuose žiūrovai buvo įleidžiami nemokamai.

Dėl didelio susidomėjimo filmu vaikams ir jaunimui „Maišalynė“ buvo surengtas papildomas jo seansas.

Šių metų Lenkų kino festivalio šūkis – „100% kino – 100% laisvės” – siejasi su Lenkijos Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio minėjimu. Per pastarąjį šimtmetį Lenkija išgyveno ir dinamišką plėtrą tarpukario laikotarpiu, ir gūdų dviejų totalitarinių režimų prievartos bei nusikaltimų laikotarpį II pasaulinio karo metais, kelis dešimtmečius laisvę gniuždžiusios komunistinės valdžios viešpatavimą, kovas už nepriklausomybę, ir galiausiai – laisvus rinkimus 1989-aisiais, sėkmingą politinę ir ūkio pertvarką. Visi šie įvykiai be abejo smarkiai veikė kultūrą, kinematografiją ir jų plėtrą.

Lenkų scenaristai, režisieriai, filmų kūrėjai turi kūrybos laisvę, gali ir privalo kalbėti apie problemas, temas, kurios prieš keliasdešimt metų buvo griežtai cenzūruojamos. Gali ir turi išmintingai kritikuoti mūsų tautines ydas, griauti stereotipus, juoktis iš silpnybių, kovoti su problemomis. Jų kūrybiškumas ir išskirtiniai gebėjimai pelno kritikų ir žiūrovų simpatijas visame pasaulyje.

18-asis Lenkų kino festivalis – tai beveik dvi savaitės išskirtinio kino – geriausių lenkų režisierių, scenaristų, aktorių ir jų sukurtų filmų. Małgorzata Szumowska, Kasia Adamik, Łukasz Palkowski, Kinga Dębska, Piotr Domalewski – tai tik kelios pavardės iš šių metų kino festivalio pagrindinės programos. Kino ekranuose išvysime lenkų kino žvaigždes, tarp kitų Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Piotr Adamczyk, Jakub Gierszał, Janusz Gajos, Kinga Preis.

Nuo 2000 m. jau daugiau nei 20 tūkst. žiūrovų pamatė beveik 190 lenkų vaidybinių, dokumentinių ir animacinių filmų. Festivalyje viešėjo didžiausios lenkų kino žvaigždės: Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman, Krystyna Janda, Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Andrzej Seweryn ir daugelis kitų žinomų aktorių, režisierių, operatorių ir prodiuserių. Festivalį žino ir vertina ne tik žiūrovai, bet ir kino kritikai. Praeitais metais festivalis sulaukė net 6000 žiūrovų.