Skelbia, jog teismas anuliavo visas pretenzijas „Ekobazei“ dėl gamtai padarytos milžiniškos – 21 mln. eurų – žalos

0
56

Vilniaus apygardos administracinis teismas patenkino UAB „Ekobazės“ skundą dėl šių metų birželį Aplinkos apsaugos departamento priimto sprendimo ir konstatavo, kad Aplinkos apsaugos departamentas nepagrįstai apkaltino įmonę ir pripažino neteisėtu privalomąjį nurodymą sklype Lentvario gatvėje, Vilniuje, laikomas atliekas pašalinti ir perduoti tinkamai sutvarkyti. Aplinkos apsaugos departamento teismo sprendimo per galimą terminą aukštesnės instancijos teismui neskundė, todėl „Ekobazės“ reputacija galutinai atstatyta, o priskaičiuota neva padaryta žala gamtai – anuliuota.

„Privalomasis nurodymas neatitinka teisės aktų reikalavimų, todėl naikintinas kaip neteisėtas dėl to, kad jį priimant buvo pažeistos pagrindinės procedūros, ypač taisyklės, turėjusios užtikrinti objektyvų visų aplinkybių įvertinimą ir sprendimo pagrįstumą“, – rašoma gruodžio 6-osios teismo sprendime.

Pasak „Ekobazės“ direktorės Marinos Curko-Notkuvienės, šis ginčo atvejis labai gerai iliustruoja, kad Lietuvoje vis dar yra pernelyg daug erdvės interpretacijoms, kas yra laikoma aplinkosauginiu pažeidimu, o kas yra teisėta norma, galimo pažeidimo nustatymo procedūros yra neapibrėžtos.

„Suprantame, kad atliekų tvarkymo verslas yra po padidinamuoju stiklu ir dėl to tikrai jokių problemų niekada nematėme, aplinkosaugininkų patikrinimai yra mūsų darbo rutinos dalis. Mūsų įmonė vykdo atliekų tvarkymo veiklą  8 skirtingose veiklavietėse Lietuvoje, tad kasmet sulaukiame 30-40 planinių ir neplaninių patikrinimų. Tikrai gali pasitaikyti tam tikrų nedidelių neatitikimų, tačiau priskaičiuota ir aplinkos apsaugos departamento viešai paskelbta 21 mln. eurų žala aplinkai yra precedento neturintis atvejis, sukėlęs mums pasekmių versle ir padaręs žalą įmonės reputacijai“, – sako M. Curko-Notkuvienė.

Primename, kad pernai vasarą netikėtas Aplinkos apsaugos departamento sprendimas dėl bendrovės neva padarytos žalos aplinkai sudrebino visą atliekų rūšiavimo ir perdirbimo ekosistemą. Aplinkosaugininkų patikrintame žemės sklype UAB „Ekobazė“ laikė perdirbtą, atsijotą inertinę medžiagą, gruntą, kuris gali būti naudojamas kelių tiesimui ar sklypų formavimui. Ši produkcija pagaminta iš statybos ir griovimo darbų metu susidarančių atliekų gaminama laikantis taršos leidimo sąlygų ir teisinio reguliavimo nuostatų. Paaiškėjo, kad Aplinkos apsaugos departamentas neva padarytos žalos gamtai dydį nustatė formaliuoju aritmetiniu skaičiavimo būdu, nepaisydamas to, jog nėra žalos aplinkai fakto įrodymų, t. y. departamentas neatliko jokių žemės ar grunto taršos tyrimų, produkto atitikties ir eksploatacinių savybių tyrimų. Išvados priimtos nesulaukus, kol įmonė pateiks papildomus paaiškinimus, ekspertų išvadas dėl produkcijos.