Ministras L. Kasčiūnas po Šiaurės grupės gynybos ministrų susitikimo:  „Mus vienija bendra grėsmė – Rusija“

0
17

Šiandien pirmą kartą Lietuvoje vyko Šiaurės grupės (angl. Northern Group) gynybos ministrų susitikimas. Jame dvylikos Europos šalių gynybos ministrai ir jų atstovai aptarė saugumo situaciją Baltijos jūros ir Šiaurės Atlanto regionuose,  paramą Ukrainai,  taip pat NATO viršūnių susitikimo Vašingtone darbotvarkę.

Susitikime ministrai pasveikino Švediją, kuri jame pirmą kartą dalyvavo kaip NATO narė. „Džiaugiamės Švedijos naryste NATO, nes ji reikšmingai sustiprina ne tik regiono, bet ir viso Aljanso saugumą,“ – teigė krašto apsaugos ministras L. Kasčiūnas.

Ministrai  vieningai sutarė, kad  visas Šiaurės  grupės šalis vienija bendra grėsmė – Rusija, todėl būtina stiprinti kolektyvinę gynybą, daugiau investuoti į pajėgumų vystymą. L. Kasčiūnas pasidžiaugė, kad visos Šiaurės grupės šalys remia Vilniuje priimtą įsipareigojimą dėl gynybos biudžeto didinimo, skiriant jam ne mažiau kaip 2 proc. BVP.

NATO atgrasymas ir gynyba prasideda parama Ukrainai. Pasak L. Kasčiūno, Šiaurės grupės šalys įsipareigojo ir toliau dėti pastangas ir siekti, kad Ukraina būtų pajėgi ginti savo suverenitetą ir užkirsti  kelią Rusijos agresijai ateityje.  Šalys sutarė ir toliau tęsti ilgalaikę ir visapusišką paramą Ukrainai, kad padėtų šaliai pasiekti strateginį tikslą – narystę NATO ir ES.

„Baltijos jūros regiono kritinė infrastruktūra atlieka svarbų vaidmenį, o kibernetiniai išpuoliai prieš šią infrastruktūrą daro didžiulę žalą, todėl turime stiprinti praktinį bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje saugant ir ginant Baltijos jūros kritinę infrastruktūrą“, – Šiaurės grupės šalių ministrų ir jų atstovų dėmesį atkreipė ministras L. Kasčiūnas.

Šiaurės grupė yra Jungtinės Karalystės vadovaujamas formatas, įkurtas 2012 m. Jame dalyvauja 12 šalių: Jungtinė Karalystė, trys Baltijos šalys, penkios Šiaurės šalys, Lenkija, Nyderlandai ir Vokietija. Ši grupė veikia kaip konsultacinis forumas Europos saugumo klausimais, NATO-ES bendradarbiavimo tematika, kitomis regionui aktualiomis temomis.

KAM informacija