Lietuvos pasienyje su Baltarusija pradėti patrulio tako, einančio šalia fizinio barjero ir kontrolinės pėdsakų juostos, atnaujinimo darbai

0
29

Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, modernus patrulio takas padės efektyviau stebėti valstybės sieną, užtikrinti operatyvesnį VSAT pareigūnų reagavimą į sienos pažeidimus ir fizinio barjero gadinimo atvejus.

„Investicijos į sienos apsaugą atsiperka ne tik užkardant neteisėtą migraciją, bet ir kovojant su kontrabanda. Pastaraisiais metais valstybės sienos apsauga su Rusija ir Baltarusija sustiprinta maksimaliai. Fizinis barjeras, modernus sienos stebėjimas, o dabar ir patrulio tako įrengimas  užtikrins visišką sienos apsaugą ir kontrolę. Lietuva demonstruoja aukščiausią ES išorės sienos apsaugos standartą“, – sako ministrė A. Bilotaitė.

Šiuo metu patrulio tako įrengta apie 8 km. Pirmame darbų etape planuojama įrengti apie 100 km pasienio patrulio tako. Jei bus papildomas finansavimas, patrulio tako įrengimo darbai bus tęsiami dar 253 km pasienio su Baltarusija ruože.

Patrulio takas bus iki 3,5 m pločio, pagal galimybes jis bus pritaikytas eiti pėsčiomis, važiuoti visureigiu, keturračiu bei naudotis kita specialiąja technika.

Pasienio patrulio tako įrengimas yra tęstinis ES išorės sienos apsaugos stiprinimo projektas. Jis finansuojamas pagal Sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonės, įtrauktos į Integruoto sienų valdymo fondą, 2021 – 2027 m. programą. Projekto vertė – apie 10 mln. eurų. 75 proc. projekto sumos sudaro ES lėšos, 25 proc. finansuojama iš valstybės biudžeto.

Pagal projektą darbus numatyta baigti per 2023 m., tačiau dėl užtrukusių viešųjų pirkimų procedūrų darbai, tikėtina, persikels į 2024 m.

Pasienio patrulio takas yra daugelyje Europos Sąjungos valstybių narių, kurios turi bendrijos išorės sienas.

„Patikima valstybės sienos apsauga yra vienas nacionalinio saugumo užtikrinimo prioritetų, todėl tam skiriame ypatingą dėmesį. Lietuvos ir ES išorės siena šiuo metu yra moderniausia ir patikimiausiai kontroliuojama ES ir Šengeno valstybių bendrijoje“, – sako VSAT vadas Rustamas Liubajevas.

VSAT ir Vidaus reikalų ministerijos pastangomis Lietuvos pasienyje su Baltarusija per metus įrengta 530 km tvoros ir 360 km koncertinos barjero.

Taip pat moderniomis sienos stebėjimo sistemomis kontroliuojamas visas pasienis su Baltarusija. Dar 2022 m. pradžioje sistemomis buvo stebima tik 53,3 proc. sienos su Baltarusija.

Kartu su įrengtu fiziniu barjeru visas ES išorės sienos perimetras (1073,36 km) 100 proc. stebimas  moderniomis išmaniomis sistemomis.

Į pasienio infrastruktūros atnaujinimą iš viso investuota kiek daugiau nei 200 mln. eurų: fizinio barjero įrengimui skirta 148 mln. eurų, modernių stebėjimo sistemų diegimui – 41 mln., transporto ir technikos atnaujinimui 16 mln., o dabar pasienio patrulio takui – 10 mln. eurų.

VSAT informacija