LR Prezidentas: Lietuva rems Ukrainą iki pergalės

0
198

Šiandien, Ukrainai pirmą kartą minint Valstybingumo dieną, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda Kijeve kreipėsi į Aukščiausiosios Rados narius ir Ukrainos tautą.

Lietuvos vadovas teigė atvykęs į laisvos ir nepriklausomos Ukrainos valstybės sostinę tam, kad padėkotų Ukrainos žmonėms, ryžtingai ginantiems savo valstybę, o kartu ir demokratinę Europą.

Prezidentas užtikrino, kad Lietuva visad buvo ir bus kartu su Ukraina. „Mes pernelyg daug iškentėme kartu ir pernelyg daug neteisybių patyrėme, kad galėtume abejingai stebėti vieni kitų kančias. Lietuva šiandien visomis išgalėmis remia Ukrainą, teikia ir toliau – iki pergalės – teiks karinę, humanitarinę ir finansinę pagalbą“, – sakė Lietuvos vadovas, į susirinkusiuosius kreipęsis lietuvių ir ukrainiečių kalbomis.

Prezidentas kalbėjo, jog nuo pat karo pradžios Lietuvą vienija didžiulis noras padėti Ukrainai. Ne tik valstybės ir savivaldos institucijos, bet ir Lietuvos žmonės, verslas, nevyriausybinės organizacijos nuolat teikia pačią įvairiausią pagalbą karo draskomai Ukrainai.

„Gerai suprantame Rusijos imperinių ambicijų grėsmę Europos saugumui. Istorinė patirtis mus moko, kad Maskvos tironas turi būti laiku sustabdytas. Negalime sau leisti kartoti senų klaidų. Todėl Lietuva ir toliau dirbs su sąjungininkais, siekdama išlaikyti Vakarų susitelkimą, užtikrinti ilgalaikę paramą Ukrainai ir maksimaliai apriboti Rusijos galimybes tęsti šį karą“, – sakė šalies vadovas.

Prezidento teigimu, šiandien aiškiai matome, kad sprendimų įvesti tarptautines sankcijas ir teikti karinę paramą Ukrainai, kad ir kokie jie būtų svarbūs, vis dar nepakanka. Todėl Lietuva su bendraminčiais sieks toliau stiprinti sankcijas ir užtikrinti efektyvų jų įgyvendinimą, taip pat mažinti Europos priklausomybę nuo Rusijos energetinių išteklių. Finansiniai srautai, kurie Maskvai padeda finansuoti šį žiaurų karą, turi būti nutraukti.

„Lietuva taip pat sieks, kad Rusijos valstybė ir asmenys, atsakingi už karo nusikaltimus, tarptautinės teisės, žmogaus teisių pažeidimus Ukrainoje, būtų patraukti atsakomybėn. Beatodairiškos atakos prieš beginklius civilius, vaikus, civilinius objektus – mokyklas, darželius, ligonines – negali likti nenubaustos. Tikiu, kad teisingumas triumfuos“, – tvirtino Lietuvos vadovas.

Prezidentas pagyrė Ukrainos valdžios institucijų gebėjimą maksimaliai efektyviai veikti karo sąlygomis, taip pat įgyvendinti būtinas reformas, lėmusias Europos Sąjungos šalies kandidatės statuso suteikimą.

„Lietuvos patirtis rodo, kad esminė sėkmingos eurointegracijos sąlyga yra platus politinis sutarimas. Labai svarbu, kad tokia nuostata įtvirtinta ir Ukrainos Konstitucijoje. Mes padėsime Ukrainai žengti šiuo sudėtingu keliu. Toliau teiksime ekspertinę paramą ir kartu su Jumis sieksime kuo greitesnės derybų dėl narystės ES pradžios“, – pažadėjo šalies vadovas.

Prezidentas taip pat įteikė Ukrainos vadovui Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Šis aukščiausias Lietuvos valstybės apdovanojimas Prezidentui V. Zelenskiui skirtas už nuopelnus kartu su ukrainiečių tauta ginant laisvę ir demokratines vertybes Europoje.