Vilniuje vyko pirmasis naujai išrinktos Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos posėdis, kuriame buvo išrinkti LSA Komitetų pirmininkai.
Posėdžio metu savivaldos vadovai aktyviai diskutavo tiesioginių seniūnų rinkimų tema. Seime užregistruoti siūlymai keisti atitinkamus teisės aktus ir šalyje įteisinti tiesioginius seniūnų rinkimus. Siūloma, kad pirmieji tiesioginiai seniūnų rinkimai vyktų jau 2020 metais, kartu su Seimo rinkimais. Seniūnus siūloma rinkti 4 metų kadencijai. Seniūną į pareigas rinktų atitinkamos seniūnijos teritorijos gyventojai, turintys rinkimų teisę. Kartu teikiamu Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo projektu siūloma nustatyti, kad seniūnas būtų valstybės politikas.
LSA nariai tokiam siūlymui – nepritarė. Anot jų, šis siūlymas pasisako apie visai kitokį šalies savivaldos modelį – apie dviejų lygių savivaldą. Todėl toks Seimo narių siūlymas yra visiškai neišbaigtas, netinkamas ir prieštaraujantis esamiems teisės aktams.
„Asociacija atliko apklausą kitų Europos savivaldybių asociacijų su tikslu išsiaiškinti ar nors vienoje Europos valstybėje yra taip, kad tiesiogiai išrinktas politikas būtų pavaldus vykdomajai institucijai. Apklausa parodė, kad to niekur nėra. Taip pat svarbu pažymėti, kad jeigu mes norime dviejų lygių savivaldos – reikia keisti Konstituciją“, – teigė LSA direktorė Roma Žakaitienė.
LSA Valdybos posėdžio metu buvo išrinkti šių Komitetų pirmininkai:
Energetikos komiteto – Elektrėnų savivaldybės meras, LSA viceprezidentas Kęstutis Vaitukaitis;
Finansų ir ekonomikos komiteto – Akmenės rajono savivaldybės meras, LSA viceprezidentas Vitalijus Mitrofanovas;
Savivaldybių administravimo komiteto – Palangos miesto savivaldybės meras, LSA viceprezidentas Šarūnas Vaitkus;
Socialinių reikalų komiteto – Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė;
Sveikatos reikalų komiteto – Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius;
Žemės valdymo ir kaimo reikalų komiteto – Lazdijų rajono savivaldybės merė, LSA viceprezidentė Ausma Miškinienė.