Mokesčių vengusiems bendrovės akcininkams ir buvusiam direktoriui teismas skyrė tūkstantines baudas

0
171

Vilniaus apygardos teismas baudžiamuoju įsakymu kaltais dėl neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo pripažino du įmonės, užsiimančios darbuotojų paieška užsienyje bei jų atranka, akcininkus bei buvusį vadovą. Pastarasis nuteistas ir už apgaulingą finansinės apskaitos tvarkymą. Buvusiam įmonės vadovui A. K. bei vienam iš akcininkų M. R. teismas skyrė galutines 20 tūkst. eurų baudas, įmonės direktoriaus pavaduotoja šiuo metu dirbanti J. R. turės sumokėti 7 tūkst. eurų baudą. Visi trys nuteistieji solidariai privalės atlyginti Valstybinio socialinio draudimo fondo patirtą turtinę žalą – daugiau kaip 47 tūkst. eurų.

Bylos duomenimis, 2019 metais bendrovės akcininkas M. R., realiai vadovavęs įmonei ir organizavęs jos veiklą, tuometis direktorius A. K. bei akcininkė J. R., siekdami išvengti valstybei privalomų mokėti mokesčių ir įmokų, susitarė apskaityti tik dalį gautų pajamų ir valstybės institucijoms teikti žinomai neteisingus duomenis. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai ir Valstybinei mokesčių inspekcijai jie pateikė tikrovės neatitinkančius duomenis apie ne mažiau kaip 229 užsienio piliečius. Valstybės institucijoms įmonės teikiamuose pranešimuose užsieniečiai buvo žymimi kaip neva praktiką atliekantys mokiniai, kurie pagal Lietuvos Respublikos įstatymus buvo draudžiami valstybės lėšomis nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu, nors realiai jie visi buvo darbo užmokestį gaunantys darbuotojai, su kuriais įmonė nebuvo sudariusi darbo sutarčių. Dėl to valstybei buvo nesumokėta daugiau kaip 114 tūkst. eurų privalomų įmokų ir mokesčių, iš jų – daugiau kaip 47 tūkst. Valstybiniam socialinio draudimo fondui, Valstybinei mokesčių inspekcijai – beveik 67 tūkst. eurų.

Ikiteisminiam tyrimui vadovavo Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, tyrimą atliko Vilniaus apskrities VPK Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai.

Tyrimo metu nuteistieji pripažino savo aplaidumą, kaltę, nuoširdžiai dėl to gailėjosi, įsipareigojo atlyginti žalą valstybei, todėl tyrimui vadovavęs prokuroras kreipėsi į teismą prašydamas procesą baigti teismo baudžiamuoju įsakymu.

Valstybės socialinio draudimo fondo valdyba pateikė daugiau kaip 47 tūkst. eurų civilinį ieškinį dėl turtinės žalos atlyginimo, kurį teismas tenkino ir šią sumą priteisė solidariai sumokėti visiems nuteistiesiems.

Valstybinė mokesčių inspekcija valstybės biudžetui padarytą beveik 67 tūkst. eurų turtinę žalą iš įmonės išieškos Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

Prokuratūros informacija