Muitinės pareigūnai praneša jau trečią mėnesį susiduriantys su tendencija, kai į Lietuvą nuolat gabenamos stambios Ukrainos grivinų sumos

0
246

Pinigus dažniausiai veža ne Ukrainos piliečiai, neretai tai grupės asmenų, kurie, galimai, įvažiuodami išsidalina grivinas, kad neviršytų deklaravimui būtinos 10 tūkst. eurų vertės sumos.

Įtariama, kad tokiu būdu (išsikeičiant Lietuvoje ar Lenkijoje) gali būti mėginami realizuoti neteisėtais būdais karo Ukrainoje metu užvaldyti pinigai.

Todėl Lietuvos muitinės pareigūnai dar pernai sustiprino grynųjų pinigų kontrolę pasienyje su Baltarusija: esant abejonėms dėl jų gabenimo teisėtumo, grivinos yra sulaikomos pinigų kilmei išsiaiškinti. Atskirais atvejais, įtariant kontrabanda, pradedami ir ikiteisminiai tyrimai. Per du su puse mėnesio pareigūnai šitaip jau sulaikė apie 44 mln. grivinų (kurių vertė – maždaug 1,1 mln. eurų).

Praėjusią savaitę (sausio 13–ąją, penktadienį), apie 15 val., muitinės pareigūnai Raigardo kelio poste, patikrinę iš Baltarusijos įvažiavusį autobusą su priekaba, sulaikė 5,13 mln. grivinų, kurias vežė 18 asmenų grupė. Beveik visi pinigus gabenę keleiviai buvo Baltarusijos piliečiai, iš pažiūros neturintys nieko bendro su Ukraina ir pateikę įvairiausius paaiškinimus, kaip pas juos atsirado grivinos.

Buvo teigiančių, jog pardavė automobilį už grivinas Ukrainos piliečiams, pasakojančių, kad šitaip (veždami į užsienį, kur palankesnis keitimo kursas) jie padeda Ukrainos pabėgėliams, buvo net sakančių, jog tai paprasčiausiai jų asmeninės santaupos. Anot muitinės pareigūnų – tai standartiniai pasiaiškinimai tokiais atvejais.

Dėl Raigarde sausio 13 d. sulaikytų pinigų Muitinės kriminalinė tarnyba (MKT) pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 199 str. 3 dalį (Kontrabanda). Tyrimui vadovauja Kauno apygardos prokuratūra.

Tą pačią dieną (sausio 13–ąją) Medininkų kelio poste muitinės pareigūnai sulaikė dar dvi dideles grivinų sumas. Beveik vienodas – vienu atveju tai buvo 350 tūkst., kitu – 370 tūkst. grivinų. Skirtingu laiku, tačiau tokiomis pat transporto priemonėmis – dviračiais, grivinas įsivežti bandė Baltarusijos piliečiai. Pastarieji deklaravo gabenantys pinigus, tačiau negalėjo pateikti jokių grivinų kilmę įrodančių dokumentų. Tad pinigai, vadovaujantis ES parlamento ir Tarybos reglamento nuostatomis buvo sulaikyti, siekiant išsiaiškinti grivinų kilmę.

Nuo lapkričio Lietuvos muitinėje jau fiksuota apie pusšimtį tokių bandymų įsivežti didesnes ar mažesnes grivinų sumas, dažniausiai – nesiekiančias 10 tūkst. eurų vertės. Iš viso sulaikyta maždaug 44 mln. grivinų (vertė – apie 1,1 mln. eurų). Pinigus dažniausiai gabena Baltarusijos piliečiai, tačiau pasitaiko ir lietuvių, lenkų.

Įtariant kontrabandą, keturiais atvejais pradėti ir ikiteisminiai tyrimai.

Vis dėlto Lietuvos muitinės pareigūnai kviečia nesibaiminti tuos Ukrainos piliečius, kurie išties gabenasi asmenines santaupas ir gali įrodyti jų kilmę. Kiekvienas atvejis vertinamas individualiai ir geranoriškai, atsižvelgiant į situaciją. Vykdomos priemonės pirmiausia skirtos asmenų, neturinčių jokių sąsajų su Ukraina, kontrolei sustiprinti. Todėl grivinas gabenantys asmenys turi pateikti muitinės pareigūnams pinigų kilmę įrodančius dokumentus (valiutų keityklų čekius, sutartis, įgaliojimus ir pan.).

Svarbu nepamiršti, kad asmenys, iš trečiųjų šalių atvykstantys į Lietuvos Respubliką ir gabenantys ne mažesnę kaip 10 tūkst. eurų grynųjų pinigų sumą (ar ją atitinkančią sumą kita valiuta), taip pat – muitinės pareigūnų pareikalavimu – ir mažesnes sumas, privalo jas deklaruoti muitinės įstaigoje, per kurią atvyksta į Lietuvos Respubliką be atskiro muitinės pareigūno reikalavimo.

LR muitinės informacija