Neadekvačios žinutės apie keliamą migrantų pavojų apsunkina padėtį

0
222

LR Seimo Žmogaus teisių komitetas, tęsdamas parlamentinę kontrolę dėl neteisėtų migrantų, esančių Lietuvos teritorijoje, padėties, lankėsi Pabėgėlių priėmimo centro Naujininkų skyriuje, Vilniuje. Šiuo metu Naujininkų centre gyvena apie pusantro šimto užsieniečių, maždaug pusė jų – vaikai. Planuojama čia apgyvendinti dar iki 400 asmenų. Į Naujininkų centrą perkeliami tik neigiamą COVID-19 testą turintys, pažeidžiami užsieniečiai – šeimos su vaikais, nėščiosios, nelydimi nepilnamečiai, neįgalūs asmenys. Atsižvelgiant į užsienio šalių patirtį, užsieniečiai apgyvendinti įvertinus jų kilmę, tautybę ir  išpažįstamą religiją. Tai daroma vengiant konfliktinių situacijų.

Pamokų pertraukėlės metu sutikti jaunuoliai, atvykę iš skirtingų šalių, buvo puikiai nusiteikę, demonstravo įgytas lietuvių kalbos žinias. Jie sakė, kad sutaria labai draugiškai, sąlygomis Lietuvoje yra patenkinti, nekantriai ir smalsiai laukia žiemos šalčių. Mažesni vaikai dalijosi kieme esančiomis supuoklėmis, žarstėsi nukritusiais medžių lapais. Komiteto narius lydėjęs Naujininkų centro vadovas Gediminas Pocius pažymėjo, kad visi vaikai yra motyvuoti mokytis, o kalbinta mokytoja net papasakojo atvejį, kai berniukas apsiverkė pasibaigus pamokų laikui, mat norėjo pamoką tęsti.

 Lankymosi Naujininkų centre metu pagimdžiusioms mamytėms buvo vykdomi motinystės įgūdžių mokymai. G. Pocius pabrėžė, kad tėveliai yra įspėti apie vaiko priežiūros reikalavimus Lietuvoje. Tai galima buvo įvertinti, nes tėveliai atidžiai rūpinosi išdykaujančiais mažyliais. Tiek vaikams, tiek suaugusiesiems yra organizuojamos užklasinės veiklos, be to, užsieniečiai imasi veiklų ir patys. Naujininkų centro aplinka pačių gyventojų pastangomis ir noru yra tvarkinga.