Nepaisant augančių būsto kainų lietuviai toliau žvalgosi naujų butų ir planuoja jų įsigijimą

0
206

Kaip rodo „Citadele“ banko iniciatyva bendrovės „Norstat“ atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa, beveik pusę (46 proc.) lietuvių dominta nauji būsto projektai, o 11 proc. butą viename iš jų norėtų įsigyti nieko nelaukdami. Panaši tendencija yra ir Latvijoje bei Estijoje, kur naujais būsto projektais šiuo metu teigia besidominantys po 47 proc. apklaustų gyventojų

Penktadalis lietuvių jų poreikius atitinkančio būsto naujame projekte yra pasiryžę laukti iki metų, 8 proc. daugiau nei metus, o 7 proc. – daugiau nei dvejus metus. Visais atvejais naujo būsto įsigijimas labiausiai domina 18–29 metų amžiaus gyventojus. Net 76 proc. šiai amžiaus grupei priklausančių žmonių  galvoja apie būsto naujuose projektuose įsigijimą.

Tiesa, apklausos duomenys rodo, kad augančios kainos gyventojų požiūrį į naujo būsto įsigijimą visgi keičia. Trečdalis (35 proc.) lietuvių yra linkę atidėti tokio būsto įsigijimą ir palaukti, jų manymu, galimo kainų kritimo. Dar 15 proc. yra nusiteikę palaukti tam, kad sutaupytų daugiau lėšų.

Kainų augimas ir neužtikrintumas dėl tolimesnės situacijos rinkoje dalį gyventojų taip pat paskatino permąstyti savo prioritetus. 12 proc. apklausoje dalyvavusių lietuvių pripažino ėmę svarstyti apie buto įsigijimą senos statybos daugiabutyje, o dešimtadalis ėmė žvalgytis mažesnio ploto būsto nei planavo anksčiau. Dar 14 proc. gyventojų nurodė, kad domisi galimybe įsigyti arba pasistatyti individualų gyvenamąjį namą.

Tiesa, 15 proc. gyventojų teigė, kad jų požiūris į naujo būsto įsigijimą dėl augančių kainų visiškai nepasikeitė, o butas naujame projekte, jų manymu, išlieka patrauklia investicija. Dažniausiai tokią nuomonę išreiškė 40-49 metų (20 proc.) ir 18-29 metų (19 proc.) amžiaus lietuviai bei gyventojai, kurių šeimoje vienam asmeniui tenkančios mėnesio pajamos yra didesnės nei 1500 eurų (21 proc.).

„Nors augantys statybų kaštai ir pasiūlą viršijanti paklausa būsto kainų kreivę Baltijos šalių didmiesčiuose ir toliau kelia į viršų, pirkėjų tai pernelyg negąsdina. Gyventojai neatsisako planų įsigyti būstą ilgalaikėje perspektyvoje, nevengia rinktis butų dar tik statomuose naujuose namuose, net jeigu į juos galės įsikelti tik po pusės metų ar net ilgesnio laikotarpio. Visgi augančios kainos taip pat verčia gyventojus pakoreguoti savo prioritetus ir lūkesčius, daryti tam tikrus kompromisus, skatina atidžiau rinktis būsto finansavimo pasiūlymus, ieškant pačių palankiausių sąlygų“, – atkreipia dėmesį „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė.

Pasak banko atstovės, pastaraisiais mėnesiais būsto kainos didžiuosiuose Lietuvos miestuose stabilizavosi ir šiuo metu yra lėtesnio, tačiau nuoseklaus augimo trajektorijoje. „Citadele“ banko atstovė taip pat pažymi, kad Europos centrinio banko (ECB) liepos mėn. kilstelėtos bazinės palūkanų normos situacijos būsto rinkoje reikšmingai pakeisti neturėtų, tačiau tolimesni ECB sprendimai dėl palūkanų normos kėlimo gali turėti didesnės įtakos būsto finansavimo rinkai.