Netikrų eurų randama mažiau, bet Lietuvos bankas ragina gyventojus neprarasti budrumo

0
240

2021 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos banke buvo ištirti ir iš apyvartos išimti 459 vienetai padirbtų eurų (428 vnt. banknotų ir 31 vnt. monetų). Tai 28 proc. mažiau nei per 2020 m. antrąjį pusmetį, kai buvo rasta 638 vnt. padirbtų eurų, ir 34 proc. mažiau, palyginti su analogišku laikotarpiu pernai.

„Padirbtų pinigų sumažėjimas apyvartoje stebimas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje euro zonoje. Tai gali būti siejama su tuo, kad pandemijos metu mažiau atsiskaitoma grynaisiais, dalis prekybviečių, kur paprastai naudojami grynieji, pavyzdžiui, turgūs, ilgą laiką buvo uždarytos“, – sako Ramunė Juzėnienė, Lietuvos banko grynųjų pinigų ekspertė.

Akivaizdžiai padirbti eurų banknotai, vadinamieji „filmų pinigai“ (angl. Movie money), tebėra aktualūs ir 2021 m. ir sudaro apie 40 proc. visų gautų padirbtų banknotų.

„Akivaizdžiausias dalykas – ant pačių banknotų yra užrašai „copy“, „movie money“. Šiuo metu stebime ir užrašus kitomis kalbomis, pavyzdžiui, turkų, rusų, kinų. Vis dėlto ne tiek svarbu ieškoti tokių užrašų, nes jie gali ir keistis, o atkreipti dėmesį į tikrų pinigų apsaugos priemones: popieriaus kokybę, vandens ženklą, apsauginį siūlelį, hologramą“, – primena R. Juzėnienė.

Gyventojai raginami neapsigauti ir padirbtų pinigų neimti.

2021 m. pirmąjį pusmetį, kaip ir 2020 m., daugiausia buvo rasta padirbtų 50 eurų nominalo banknotų, tačiau padaugėjo 500 eurų nominalo banknotų, jie atitinkamai sudarė 44 ir 18 proc. visų padirbinių.

Europos Centrinio Banko duomenimis, 2021 m. pirmąjį pusmetį euro zonoje iš viso rasta 167 000 padirbtų banknotų. Tai 24,1 proc. mažiau nei 2020 m. antrąjį pusmetį ir 30,4 proc. mažiau, palyginti su analogišku laikotarpiu pernai. Daugiausia buvo rasta padirbtų 20 ir 50 eurų nominalų banknotų, jie atitinkamai sudarė 34 ir 33 proc. visų padirbinių.

Lietuvos bankas ne tik tiria padirbtus pinigus, bet ir keičia susidėvėjusius bei sugadintus eurus ir litus. 2021 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos banke pagal fizinių ir juridinių asmenų prašymus pakeista apie 6 069 vnt. sugadintų ar susidėvėjusių banknotų ir monetų, kurių vertė – apie 275 tūkst. eurų. Ekspertai pastebi, kad gyventojų keisti atnešti banknotai būna suplėšyti, dėl netinkamų laikymo sąlygų supeliję, sutrūniję, apdegę krosnyse ar gaisro metu, neretai žmonės paslėptus ir užmirštus pinigus randa grindyse, durų staktose, senuose balduose. Kiekvienu atveju, nepriklausomai nuo sumos dydžio, stengiamasi atkurti kuo daugiau ekspertizei pateiktų pinigų ir kompensuoti jų vertę.

Primename, kad Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune neribotą laiką keičiami litai į eurus, smulkinami arba stambinami eurų banknotai, keičiamos monetos. Visos paslaugos nemokamos, daugiau informacijos apie tai čia.

Lietuvos banko į apyvartą išleistų eurų vertė 2021 m. birželio 30 d. buvo 6,5 mlrd. eurų.

 

Lietuvos banko informacija