Nors darbo paklausa mažėja, tačiau baldininkai veiklos nestabdo

0
113

Reikšmingą vietą užimanti apdirbamoji pramonė nuolat pateikdavo beveik pusę darbo pasiūlymų. Įprastai ekonomikos pakilimo laikotarpiu šio sektoriaus įmonės yra tarp tų, kurios skelbia daugiausiai laisvų darbo vietų. Dabar Užimtumo tarnyboje skelbiamų pasiūlymų skaičius šioje pramonėje susitraukė iki trečdalio (33,8 proc.) – tai mažiausia dalis nuo metų pradžios.

Nuosmukį patiriančiose baldų gamybos įmonėse darbo paklausa šiemet krito labiausiai – darbo skelbimų čia dukart mažiau (54,1 proc.) nei pernai –  tik 1,3 tūkst. per keturis mėnesius. Daugiausiai jų įregistravo kitų baldų gamybos veiklą vykdančios įmonės (863). Daugiau darbuotojų ieškojo tik čiužinių gamybos veiklą vykdančios įmonės (265) –  62,6 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.

„Daugelis baldų pramonės įmonės veiklų nestabdo, tačiau plėstis taip pat neplanuoja, mažinamos gamybos apimtys dėl užsakymų ir gaminių paklausos sumažėjimo. Tai nulėmė ir darbo paklausos kritimą, darbuotojų poreikis – tik palaikantis ir užtikrinantis įmonių veiklą, bet nesusijęs su įmonių plėtra“, – aiškino Užimtumo tarnybos Priemonių įgyvendinimo organizavimo skyriaus patarėja Brigita Blavaščiūnienė.

Užimtumo tarnyba šiais metais gavo penkis pranešimus apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus iš baldų gamybos, medienos bei medienos ir kamštienos gaminių įmonių, iš viso  įspėti 204 darbuotojai. Pernai iš baldų gamybos įmonių gauti du pranešimai apie numatomus atleisti 39 darbuotojus.

Vis dėlto darbdaviai stengiasi išlaikyti aukštesnės ir aukštos kvalifikacijos darbuotojus: įrengimų inžinierius, staklių operatorius, nes jų paklausa išlieka didelė, o pasiūla vis dar nėra pakankama. „Pastebime, kad darbdaviai tikisi recesiją išgyventi, išlaikydami vertingus specialistus, ir jų paslaugų atsisako tik kraštutiniais atvejais“, – pabrėžė  B. Blavaščiūnienė.

Baldų pramonės darbdaviai mažiau, bet vis ieško krovikų, nekvalifikuotų apdirbimo pramonės darbininkų, dailidžių ir stalių, siuvėjų, medienos apdirbimo staklių derintojų ir operatorių, baldžių ir giminiškų profesijų darbininkų, baldų apmušėjų ir giminiškų profesijų darbininkų, krovininių platformų ir krautuvų operatorių, medienos meistrų.

Per pirmus keturis metų mėnesius 9,8 tūkst. Užimtumo tarnybos klientų pageidavo dirbti krovikais – beveik tris kartus daugiau nei registruota tokių darbo vietų. Nekvalifikuotais apdirbimo pramonės darbininkais norėjo dirbti 2,3 tūkst. – du kartus daugiau nei registruota laisvų darbo vietų, darbo ieškojo 0,1 tūkst. medienos meistrų – 1,9 karto daugiau nei darbo pozicijų. Dailidėmis ir staliais įsidarbinti pageidavo 0,8 tūkst. asmenų – 1,4 karto daugiau nei pasiūlymų.

Medienos apdirbimo staklių derintojų ir operatorių pasiūla bei paklausa panaši – tokio darbo pageidavo 0,2 tūkst. asmenų, baldžių ir giminiškų profesijų darbininkų – 0,3 tūkst., krovininių platformų ir krautuvų operatorių – 0,6 tūkst.

Rinkoje palankiausios galimybės siuvėjams – iš 360 pageidaujančių dirbti tokį darbą kiekvienas jų vidutiniškai galėtų rinktis iš 2,8 laisvų darbo vietų. Baldų apmušėjais ir giminiškų profesijų darbininkais pageidautų dirbti 26 klientai, o jiems darbo pasiūlymų – 4,3 karto daugiau.

Daugiausiai laisvų darbo vietų (251) per keturis mėnesius įregistravo Kauno baldų gamybos įmonės – paklausūs siuvėjai, dailidės ir staliai. Šiame mieste pageidaujantys siuvėjo darbo galėjo rinktis iš 5 laisvų darbo vietų, dailidės ir staliai – iš 1,5.

Kauno regione kai kuriose medienos pramonės įmonėse sumažėjo užsakymų, tačiau jos reikšmingų nuostolių nepatyrė. Jonavos rajone viena didžiausių baldų įmonių UAB „Baldai jums“ šiek tiek apribojo gamybos apimtis, nes jaučia medienos trūkumą, bet tikisi, kad tai tik laikini nesklandumai. Dažniausiai ieškomi plataus profilio staklininkai, medinių baldų apdailininkai-surinkėjai, minkštų baldų gamintojai-apmušėjai, pagalbiniai darbininkai ir pakuotojai.

Kazlų Rūdoje veikianti įmonė „Jūrės medis“ neketina atleisti darbuotojų, planuoja investuoti į įrengimus ir energetiką, kurie turėtų pagerinti rezultatus ateityje.

Marijampolėje „AJ Kalvarija“ gauna apie 30 proc. mažiau užsakymų, tačiau įmonė ieško naujų klientų, darbuotojų atleisti ir įmonės veiklos stabdyti nesiruošia. Panaši padėtis ir įmonėje „Sofuz“: gamybos darbuotojai pervesti į dukterinę įmonę „Mood Furniture“ – liko dirbti tik 7 administracijos darbuotojai.

Tarp daugiausiai pasiūlymų baldžiams ir giminiškų profesijų darbininkams, krovikams, siuvėjams pateikusių šalyje – Šiaulių darbdaviai, kurie paskelbė 109 laisvas darbo vietas. Šiame mieste baldžiai ir giminiškų profesijų darbininkai pasirinkti galėjo iš 2,6 darbo pasiūlymų, siuvėjai – iš 3,2.

Šiaulių regione baldų ir medienos pramonės įmonės įregistravo perpus mažiau laisvų darbo vietų (381) nei pernai per keturis mėnesius (740). Tendencija – įmonės įdarbina naujus darbuotojus tik gavusios užsakymus ir dažnai darbas būna pagal terminuotą darbo sutartį.

Akmenės rajone veikiančios didelės medienos pramonės įmonės šiais metais ketino atidaryti naujas gamyklas, tačiau šie planai laikinai atidėti dėl technologinių linijų derinimo ir įrengimų tvarkymo. Atleidimų šiose įmonėse nėra, tačiau žmogiškieji ištekliai komplektuojami lėčiau ir mažesnėmis apimtimis.

Vilniuje registruota šimtas laisvų darbo vietų krovikams, baldų apmušėjams ir giminiškų profesijų darbininkams, medienos apdirbimo staklių derintojams ir operatoriams. Sostinėje baldų apmušėjai ir giminiškų profesijų darbininkai gali rinktis iš 7 darbo pasiūlymų, medienos apdirbimo staklių derintojai ir operatoriai – iš 3,4, o pageidaujančių kroviko darbo du kartus daugiau nei tokių darbo vietų registruota.

Vilniaus rajono didžiausioje baldų plokščių gamybos įmonėje „Homanit Lietuva“ situacija stabili: gamyba plėtojama ir ketinama įdarbinti naujų darbuotojų.

Trakų rajone laisvas darbo vietas registruoja bendrovė „Apvalūs medžio gaminiai“ – ieško medienos apdirbimo staklių operatorių, elektrikų ir prašo Užimtumo tarnybos organizuoti darbuotojų atrankas, nes planuoja dirbti ir trečią pamainą. Elektriko-automatiko, elektriko-automatiko mokinio, įrenginių operatoriaus ir įrenginių operatoriaus mokinio laisvas darbo vietas siūlo AB „Vilniaus baldai”. Baldininkams darbo pasiūlymus teikė MB „Baltbaldai“ ir UAB „Inwood“.

Elektrėnuose „Bauwerk Group Lietuva“, užsiimančioje parketlenčių gamyba, nors ir sumažėjo užsakymų, tačiau tikimasi, jog tai – laikina. Įmonei trūksta tam tikrų techninių profesijų darbuotojų, todėl siekiama perkvalifikuoti dalį dirbančiųjų, nes darbo rinkoje tokių specialistų trūksta.

Panevėžio regione per keturis mėnesius užregistruota 41 proc. mažiau laisvų darbo vietų iš baldų pramonės. Daugiausiai – šimtas darbo pasiūlymų Panevėžio rajone – kitur nepriskirtiems nekvalifikuotiems apdirbimo pramonės darbininkams, medienos apdirbimo staklių derintojams ir operatoriams. Nekvalifikuoti apdirbimo pramonės darbininkai galėjo rinktis iš 1,4 darbo pasiūlymų, medienos apdirbimo staklių derintojai ir operatoriai – iš 6,5.

Didesnio besiregistruojančių klientų srauto iš baldų įmonių nefiksuojama. „Vėjų miškas“ ir  „Baldlitas“ sumažino apimtis ir sudarė mažiau darbo sutarčių.

Klaipėdos regione baldininkai šiemet irgi pateikė 46 proc. mažiau laisvų darbo vietų. Darbo pasiūlymų ypač sumažėjo Jurbarko rajono ir Klaipėdos miesto savivaldybėse. Užimtumo tarnyboje registravosi 31 proc. daugiau asmenų, kurių paskutinė darbovietė buvo baldų gamybos ar medienos ruoša užsiimančios įmonės – šis pokytis didesnis tarp Klaipėdos, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybių gyventojų.

Užimtumo tarnybos informacija