Miesto savivaldybės parama nukentėjusiems nuo gaisro Viršuliškėse siekia daugiau nei 260 tūkst. eurų, padeda nevyriausybinės organizacijos ir neabejingi žmonės

0
49

Taip pat be namų likusiems daugiabučio gyventojams Lietuvos Raudonasis Kryžius jau surinko apie 150 tūkst. Eur paramos, „Gelbėkit Vaikus“ skyrė paramą nepilnamečius vaikus auginančioms šeimoms, „Maisto bankas“ išdalino korteles apsipirkti prekybos centruose. Neabejingi žmonės ir toliau kviečiami nukentėjusiųjų šeimas paremti finansiškai.

„Siekdami operatyviai padėti nukentėjusiems gyventojams, paskelbėme ekstremaliąją situaciją – tai leido lengviau valdyti situaciją ir teikti pagalbą. Būtiniausią pagalbą operatyviai teikė ir nevyriausybinės organizacijos, prisidėjo tūkstančiai žmonių – dėkoju neabejingiems žmonėms už vienybę šioje sudėtingoje situacijoje“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Ekstremaliosios situacijos padarinių šalinimui ir laikinam nukentėjusiųjų apgyvendinimui naudojamos mero rezervo fondo lėšos, išmokoms – savivaldybės biudžeto lėšos.

Nukentėjusiems gyventojams savivaldybė išmokėjo 177 tūkst. eurų

Vilniaus miesto savivaldybė gavo 38 prašymus skirti išmoką. Įvertinus vidutines nukentėjusių gyventojų pajamas, maksimalaus 7 260 Eur (132 BSI) dydžio tikslinė pašalpa skirta 22 pareiškėjams. Taip pat 16 pareiškėjų išimties tvarka skirta 1 100 Eur (20 BSI) dydžio vienkartinė išmoka.

Patenkinus visus prašymus dėl išmokų skyrimo, skubos tvarka nukentėjusiems užvakar išmokėta kiek daugiau nei 177 tūkst. eurų.

„Stengėmės kuo operatyviau, lanksčiau suteikti tiek reikalingą informaciją, konsultacijas, tiek galimas išmokas. Visoms šeimoms, kurios pateikė prašymus, finansiškai padėjome, numatydami išimtis dėl deklaravimo, draudimo fakto ar kitų aplinkybių, kurios įprastai būna vertinamos. Suprantama, kad tai iš esmės nesprendžia žmonėms kilusių sunkumų, tačiau savivaldybė ir toliau bendradarbiaus ir dalyvaus priimant ateities sprendimus“, – pasakoja Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.

Nukentėję gyventojai galėjo kreiptis dėl tikslinės pašalpos, kurios dydis siekia iki 132 bazinės socialinės išmokos dydžių (pagal dabartinį BSI – iki 7260 eurų), kai vidutinės pajamos per mėnesį vienam bendrai gyvenančiam asmeniui neviršija 4 valstybės remiamų pajamų dydžių, o jei asmuo gyvena vienas – kai neviršija 4,5 valstybės remiamų pajamų dydžių.

Patenkinti visi prašymai dėl socialinio būsto

Nukentėjusiems gyventojams, kurie neturėjo kur apsistoti, savivaldybė iškart sudarė sąlygas laikinai gyventi netoliese esančiame viešbutyje.

Gauta 16 prašymų suteikti socialinį būstą. Jie ne eilės tvarka skirti visiems prašiusiems gyventojams: iš jų 7 buvo dalinai arba pilnai apstatyti baldais, į likusius butus buvo organizuojamas būtiniausių baldų pervežimas. Būstai suteikti nevertinant šiuo laikotarpiu asmens ar šeimos gaunamų pajamų ir/ar turimo turto.

Gyventojams taip pat gali būti skirta 825 eurų dydžio finansinė parama gauto savivaldybės būsto apstatymui – tokia tvarka galioja ir kitiems gyventojams, kurie keliasi gyventi į socialinį būstą. Atsižvelgdami į tai, kad būstas teikiamas išimties tvarka nevertinant asmens gaunamų pajamų, šiai išmokai išmokėti nevertinamos jokios aplinkybės.

Tris mėnesius socialiniame būste apsigyvenusioms šeimoms nereikės mokėti komunalinių ir jokių nuomos mokesčių. Šiandien Taryba spręs dėl galimybės vienerius metus tęsti nuo gaisro nukentėjusių žmonių apgyvendinimą suteiktuose būstuose socialinio būsto nuomos sąlygomis ir dėl būsto nuomos mokesčio kompensacijos skyrimo, jei jis išsinuomojamas rinkoje. Šis terminas galės būti pratęstas dėl objektyvių priežasčių. Priėmus Tarybos sprendimą ir pasibaigus trijų mėnesių laikotarpiui, socialinis būstas nuomos sąlygomis arba nuomos mokesčio kompensacija būtų skiriama tuo atveju, jei namo gyventojas neturi kito būsto Lietuvos teritorijoje arba jei turimas būstas atitinka Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 2 punkto reikalavimus. Suteikiant socialinį būstą arba nuomos kompensaciją šio namo gyventojams nebus vertinamos jų pajamos.

Šiuo metu viešbutyje vis dar gyvena 25 žmonės, tačiau šią savaitę didžioji dalis jau persikels į jiems suteiktus socialinius būstus. Kambarių nuomos ir maitinimo išlaidos iki sausio 29 d. savivaldybei sieks 39,6 tūkst. eurų.

Rūpinamasi avarinės situacijos šalinimu

Savivaldybė toliau rūpinasi namo Viršuliškių g. 101 apsauga ir avarinės situacijos šalinimu. Pagal eksperto pateiktas rekomendacijas svarstomi galimi namo išorinių sienų tvirtinimo sprendimai, viduje tarp aukštų dedamos atraminės sijos. Siekiant mažinti galimą oro teršalų sklaidą, kylančią iš išdegusių patalpų, per gaisrą atsivėrusios ertmės buvo uždengtos plokštėmis ir užsandarintos.

Skaičiuojama, kad pastato užsandarinimo, medinių atramų gamybos ir išramstymo darbai jau kainavo 6 tūkst. eurų, dar 8 tūkst. eurų kainavo laikino kelio įrengimas. Kiek daugiau nei 24 tūkst. eurų savivaldybei kainuoja pastato apsauga iki sausio 27 d. Skaičiuojama, kad kol kas už avarinės situacijos šalinimą ir apsaugą savivaldybė iš viso sumokėjo apie 43 tūkst. Eur.

Ekspertai toliau vertina padėtį dėl galimos daugiabučio griūties ir jo atstatymo galimybių. Pastatą ir toliau saugos apsaugos tarnyba.