Nusikalstamai naudotų automobilių rinkoje veikusi asmenų grupė JAV pirko ir perpardavė dešimtis tūkstančių transporto priemonių

0
308

Po sudėtingos teisėsaugos operacijos Lietuvoje sulaikyti 16 asmenų, įtariamų sukčiavimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu, dokumentų klastojimu ir kitomis nusikalstamomis veikomis veikiant organizuotoje grupėje. Operacijos metu atlikę daugiau nei 60 kratų pareigūnai rado daugiau kaip 100 000 Eur grynųjų pinigų bei kitus ikiteisminiam tyrimui reikšmingus dokumentus bei duomenis.

Šie procesiniai veiksmai buvo inicijuoti Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnams identifikavus itin nesąžiningai naudotų automobilių prekybos rinkoje tarptautiniu mastu veikusią asmenų grupę. Ikiteisminiam tyrimui, kuris buvo pradėtas dar šių metų pavasarį, vadovauja ir jį koordinuoja Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamentas.

LKPB pareigūnų surinktais duomenimis, organizuotai nusikalstamose veikose dalyvavę įtariamieji, vadovaujami jos lyderio – vienos Lietuvoje registruotos bendrovės vadovo, naudodamiesi Lietuvoje bei užsienyje įkurtomis įmonėmis ir galimai fiktyviu jų bendradarbiavimu, per keletą metų Jungtinėse Amerikos Valstijose įsigijo iš viso apie 20 000 vienetų naudotų transporto priemonių.

Itin kruopštaus tyrimo metu LKPB pareigūnai nustatė, kad daugiau nei 10 000 iš jų buvo įsigytos JAV už maždaug 78 mln. eurų, tačiau įtariamieji, veikdami pagal gerai apgalvotą ir sudėtingą nusikalstamą schemą, muitinės deklaracijose bei kituose dokumentuose fiktyviai nurodė kone dvigubai mažesnę, maždaug 40 mln. eurų, sumą.

Dėl tokių nusikalstamų veikų į Lietuvos biudžetą buvo nesumokėta apie 4 mln. eurų muito mokesčio. Palyginimui, maždaug tokią sumą per metus sostinės savivaldybė skiria 5 vaikų darželių išlaikymui. Tikėtina, kad atlikus išsamų kompleksinį rastų dokumentų tyrimą, nesumokėtų mokesčių suma didės.

Minėtoje operacijoje, vykusioje šių metų spalio pradžioje, dalyvavo daugiau nei 120 Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Klaipėdos bei Šiaulių vyriausiųjų policijos komisariatų, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „ARAS“ pareigūnų bei Valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamento specialistai.

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai kreipėsi į teismą dėl daugiau nei 60 kratų ir kitų proceso veiksmų sankcionavimo bei gavo teismo leidimą 10-čiai įtariamųjų taikyti griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą.  Kitiems įtariamiesiems prokuroro sprendimu skirtos kitos kardomosios priemonės. Tikėtina, kad įtariamųjų ratas gali plėstis.

Atliekant kratas sulaikytų asmenų gyvenamosiose patalpose, automobiliuose ir kitur buvo rasti ir paimti reikšmingi tyrimui „juodosios buhalterijos“ dokumentai, mobiliojo ryšio telefonai, kompiuterinė įranga, išorinės duomenų laikmenos, serveriai, grynieji pinigai ir kiti nusikalstamos veikos įrankiai, daiktai ir dokumentai, galintys turėti reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti.

Prokurorų nutarimais, siekiant užtikrinti žalos valstybei atlyginimą bei išplėstinio turto konfiskavimo galimybę, taip pat buvo apribota įtariamųjų nuosavybės teisė į nekilnojamąjį turtą bei transporto priemones. Bendra prokurorų nutarimais apriboto valdyti turto vertė yra didesnė nei 4 mln. eurų. Įtariamieji turės pateikti paaiškinimus dėl rastų per kratas pinigų, nekilnojamojo ir kito turto kilmės.

Analizuojant tyrimui reikšmingus duomenis Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai ir LKPB pareigūnai glaudžiai bendradarbiauja su Muitinės departamentu ir Valstybine mokesčių inspekcija.

Ikiteisminis tyrimas dėl nusikalstamų veikų numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 25 straipsnio (Organizuota grupė) 3 dalyje, 182 str. 2 d. „Sukčiavimas“, 220 str. 2 d. „Neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas“, 222 str. 1 d. „Apgaulingas apskaitos tvarkymas“, 300 str. 3 d., „Dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu“.

 

Bendras Generalinės prokuratūros ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pranešimas