Santaros klinikas įtaria neskaidriais viešaisiais pirkimais: už laimėtus konkursus buvo atsiskaitoma parama

0
263

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai atliko tyrimą, kuriuo nustatė atvejus, kai Lietuvos ligoninių viešuosius pirkimus laimi įmonės, kurios parėmė perkančiąją organizaciją tiesiogiai arba su ja susijusius subjektus.

Išanalizavus 2015–2017 metais Santaros klinikose vykdytus viešuosius pirkimus ir gautą paramą, nustatyta, kad 319 juridinių asmenų laimėjo Santaros klinikų vykdytų viešųjų pirkimų už beveik 164 mln. Eur. Per tą patį laikotarpį 216 juridinių asmenų skyrė beveik 8 mln. Eur paramos Santaros klinikoms arba su jomis susijusiems paramos gavėjams.

Analizuojant, kiek įmonių per tą patį laikotarpį laimėjo Santaros klinikų organizuotus viešuosius pirkimus ir suteikė paramos, nustatyta, kad tokių įmonių buvo 123. 2015–2017 metais šie juridiniai asmenys (t. y. 39 proc. viešųjų pirkimų laimėtojų) suteikė daugiau kaip 4 mln. Eur paramos Santaros klinikoms ir su jomis susijusiems paramos gavėjams bei laimėjo 87 proc. (daugiau kaip 142 mln. Eur) Santaros klinikų viešųjų pirkimų vertės.

Atkreiptinas dėmesys, kad Santaros klinikų organizuotus viešuosius pirkimus laiminčios įmonės paramą pervedė ne tik į Santaros klinikų paramos sąskaitą, bet ir 28 paramos gavėjams, registruotiems Santaros klinikų adresu ir dar 42 paramos gavėjams, kuriems vadovauja Santaros klinikų darbuotojai.

Tęsiant analitinį tyrimą, nustatyta, kad panašios tendencijos, kai didžiausią ligoninių viešųjų pirkimų dalį laimi juridiniai asmenys, teikę paramą, būdingos ir kitoms Lietuvos ligoninėms.

Pavyzdžiui, 2013–2016 metais 52 juridiniai asmenys (t. y. 11 proc. viešųjų pirkimų laimėtojų) skyrė paramą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės VšĮ Kauno klinikoms ir laimėjo 56 proc. (apie 150 mln. Eur) Kauno klinikų viešųjų pirkimų vertės.

40 juridinių asmenų (t. y. 18 proc. viešųjų pirkimų laimėtojų) skyrė paramą VšĮ Respublikinei Šiaulių ligoninei ir laimėjo 56 proc. (apie 33 mln. Eur) visų šios ligoninės viešųjų pirkimų vertės.

Taip pat 44 juridiniai asmenys (t. y. 27 proc. viešųjų pirkimų laimėtojų) skyrė paramą VšĮ Respublikinei Panevėžio ligoninei ir laimėjo 66 proc. (apie 27 mln. Eur) Panevėžio ligoninės viešųjų pirkimų vertės.

 

STT informacija