Pardavimai sostinės pirminėje NT rinkoje išlieka nedideli

0
178

Bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų rugpjūčio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 77 būstai, iš kurių 62 ekonominiame ir  vidutiniame, 15 prestižiniame segmente. Sulėtėjusi NT rinka keičia ir pirkėjų elgesį – jie turi galimybę daugiau laiko skirti sprendimui būsto įsigijimui priimti.

„Pardavimai sostinės NT rinkoje išlieka nedideli ir visais vasaros mėnesiais neviršijo 100 parduotų būstų per mėnesį. Birželį – 98, liepą – 79, o rugpjūtį turime 77. Pardavimai yra rekordiškai nedideli – vasarą kreivė visuomet krisdavo žemyn, tačiau nukritusi žemiau šimto ji dar nėra buvusi. Pavyzdžiui, skaičiuojame, kad vidutinis istorinis NT pardavimų kiekis Vilniaus pirminėje rinkoje siekia apie 400–450 būstų per mėnesį. Kol kas dar nematyti aktyvesnių pardavimų ženklų“, – komentuoja bendrovės „Realco“ vadovas Julius Dovidonis.

Anot NT eksperto, pirminėje sostinės NT rinkoje turime situaciją, kai užsitęsusi maža būstų pasiūla ir aukštos, sunkiai prognozuojamos medžiagų kainos išaugino NT kainas – būstas daugeliui tapo tiesiog neįperkamas.

Pirkėjai neskuba

„Susidomėjimas būstais nors ir nedidelis, tačiau yra. Skirtumas tik tas, kad pirkėjai kur kas lėčiau priima sprendimą pirkti būstą, mat nebejaučia alsavimo į nugarą – jie nebesibaimina, kai nenupirkus, jį įsigys kažkas kitas. Jie turi galimybę ilgiau rinktis projektą, svarstyti, apgalvoti įvairius jo kokybinius parametrus, įsivertinti savo finansinę situaciją – pirkimo laikas prailgėjęs“, – aiškina J. Dovidonis.  

Bendrovės vadovo teigimu, rinkoje šiuo metu aktyvūs tie pirkėjai, kuriems dėl įvairių gyvenimo aplinkybių iš tikrųjų reikia būsto ir jie negali laukti. Todėl nenuostabu, kad aktyviausiai perkami pigiausi ekonominės klasės būstai. Šalies gyventojai renkasi būstus baigtuose ar baigiamuose statyti projektuose, kur pasiūla yra nepaprastai sekli, tam, kad galėtų greičiau juose įsikurti ir jaustųsi saugesni, kad projektas bus baigtas vystyti.

„Nors ir padidės būstų pasiūlą, vargu ar tai paskatins aktyvesnius pardavimus, mat rinkai šiuo metu reikia ne „popierinio“, o realaus būsto. Tai ir rodo pastarųjų mėnesių statistika, kuomet parduodami pastatyti arba beveik baigti būstai“, – konstatuoja jis.

Vystytojų „atostogos“ sumažino pasiūlą

Anot NT eksperto, sulėtėjo ne tik pirkėjų, bet ir vystytojų tempas. Rugpjūtį Vilniaus pirminei NT rinkai pristatyti tik 2 nauji projektai, sandėlis iš viso pasipildė apie 100 naujų būstų – perpus mažiau nei liepos mėnesį, kai į rinką įsiliejo 200 naujų būstų. Šiuo metu pirkėjai gali rinktis iš beveik 3200 būstų pirminėje rinkoje – iš jų didžiąją dalį sudaro ekonominio ir vidutinio segmento būstai.

„Suskaičiavome, kad rugpjūčio pabaigoje 674 būstų yra baigtuose, 724 – statomuose, o 1783 – dar nepradėtuose statyti projektuose“, – vardija „Realco“ vadovas.

Per rugpjūčio mėnesį bendrovė pardavė 11 butų. Šiuo metu „Realco“ sandėlyje yra likę 152 būstai.