Pasieniečiai sulaikė pusšimtį migrantų ir įtariamą jų vedlį baltarusį

0
33

Vakar ryte VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kabelių pasienio užkardos pareigūnai per vaizdo sistemą, įrengtą Varėnos rajone prie pat sienos su Baltarusija, fiksavo ką tik į Lietuvą įžengusią grupę asmenų. Matėsi, kad jai vadovauja du vyrai, atėję grupės priekyje. Ant šiek tiek pažliugusio keliuko, einančio miške prie pat sienos, jie paklojo miegmaišius pėdsakams nuslėpti. Pusšimtis migrantų perbėgo miegmaišiais ir bandė pasišalinti į Lietuvos gilumą.

Sienos pažeidėjai ir jų vedliai vietą patekti į Lietuvą pasirinko Čepkelių pelkės ribose. Dėl gamtinių kliūčių čia Lietuvos pusėje prie pat sienos linijos nebuvo galimybių įrengti fizinį barjerą, kuris užkardant Baltarusijos organizuotą neteisėtą migraciją pernai iškilo didžiojoje dalyje prie sienos su šia valstybe. Dėl pelkės ypatumų VSAT naudojama stacionari stebėjimo sistema čia sumontuota ne prie pat sienos, o vos giliau į Lietuvos pusę.

Užfiksavus migrantus į šią vietovę iškart buvo nusiųstos gausios tiek netoliese buvusių pasienio sargybų pajėgos, tiek VSAT pareigūnai iš kitų artimiausių vietovių. Netrukus už kelių šimtų metrų nuo sienos pasieniečiai sulaikė 51 užsienietį. Jie nebuvo spėję nei pasklisti mažesnėmis grupelėmis (tokios taktikos dažnai laikomasi siekiant apsunkinti sulaikymą), nei įeiti giliau į Lietuvos teritoriją.

Tolėliau nuo šios grupės pasieniečiai sulaikė ir, įtariama, migrantus į Lietuvą atlydėjusį Baltarusijos pilietį. Prieš tai pasieniečiai fiksavo, kad jo bendras, vos migrantams perėjus sieną, spruko atgal į Baltarusiją.

Toliau VSAT pareigūnai su užsieniečiais atliko įprastus tokiems atvejams veiksmus. Kaip kiekvienu atveju anksčiau, taip ir po šio sulaikymo buvo atidžiai vertinama asmenų sveikatos būklė. Šįkart medicininės pagalbos niekam neprireikė, nes migrantai jautėsi gerai, buvo tinkamai pasiruošę kelionei ir nespėjo nei labai sušalti, nei sušlapti.

Nuspręsta 51 migrantą pristatyti į šiame regione esančius VSAT padalinius, kur pasieniečiai jiems sudarė sąlygas pailsėti, parūpino karštų gėrimų ir maisto.

Pasieniečiai įvertino ir užsieniečių drabužius bei avalynę, ar jie atitinka metų sezoną. VSAT padaliniai turi užtektinai tokių atsargų ir be problemų galima buvo perrengti bei perauti visus šiuos migrantus. Pasirodė, kad papildomų drabužių bei avalynės reikėjo vos keliems, kiti atsisakė tokių dovanų.

Įsitikinus, kad 51 migrantui nekyla jokių grėsmių, teisės aktų nustatyta tvarka nuspręsta jų neįleisti į Lietuvą. Prieš tai visiems užsieniečiams pasieniečiai pasiūlė humanitarinius paketus su maistu ir lauko sąlygomis laiką leisti skirtais kitais daiktais. Dauguma padėkoję jų atsisakė.

VSAT padaliniuose migrantai praleido beveik parą. Vadovaujantis galiojančia tvarka atgal į Baltarusiją buvo apgręžti 41 Irano, 8 Afganistano ir 2 Sirijos piliečių dokumentus turėję ar šių šalių piliečiais prisistatę ir dokumentų neturėję asmenys. Tarp jų buvo 38 suaugę vyrai, 10 moterų ir 3 nepilnamečiai. Pastarieji buvo su abiem savo tėvais, jautėsi irgi gerai, dėvėjo metų laiką atitinkančius drabužius. Nepilnamečių tėvai prašymų pasieniečiams neturėjo.

Dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo VSAT Varėnos pasienio rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras.

Sulaikytą įtariamą vedlį pasieniečiai uždarė į areštinę.

Nuo 2021 m. rugpjūčio 3 d., kuomet VSAT pareigūnams suteikta teisė apgręžti neleistinose vietose iš Baltarusijos bandančius sieną kirsti neteisėtus migrantus, jų pasieniečiai yra neįleidę 19 862.  Šiemet neteisėtai į Lietuvą iš Baltarusijos VSAT pareigūnai  neleido patekti 547 tokiems perėjūnams.

 VSAT informacija