Pateikia informacijos tik tiek, kad kai kuriems Seimo nariams viskas aišku, o kai kuriems – niekaip nepramuša

0
221

Vilniuje vyksta keisti dalykai – vieni parlamentarai laukia, kol profesionalas Masiulis pasodins kažką iš Susisiekimo paslaugų teikėjų, kiti gi tikina, kad greičiau ministras sapnuoja, o visa ministerija skendi dūmuose. Paprasti žmonės nebesupranta – tai kas gi vyksta ir kodėl taip žiauriai apvogtas „Registrų centras“.

Rokas Masiulis paskelbė vien šioje įmonėje pavogta per 330 000 000 (330 mln) Eur.  Vos per kelerius metus nuo 2016-ųjų. Kas tie vagys, kad per tokį trumpą laiką sugebėjo išvilkti tiek Eur. Pavertus į litus – tai milijardas. Ar galima tiek Lietuvoje pavogti iš duomenų bazės vos per porą metų? Tai tada, kiek galima pavogti iš katerio, kuris niekur neplaukia ir vadinasi “Independence”? Kiek tada galima nuleisti „saliarkos” iš traukinių, kurie rieda ir rieda per Lietuvos geležinkelius.

Paaiškino. Ne Masiulis, kitas – paprastas architektas. Pasirodo, prieš daugiau nei dvejus metus “Registrų centre” galiojo tvarka, kad kiekvienas kadastro numeris ar duomenų vienetas (kaip sakoma) buvo gaunamas už tai sumokant po 10 litų. Ir tai labai trukdė projektuotojams ir kitiems investuotojams plėsti savo veiklą. Reikėjo kiekvienu atveju sumokėti kaip paprastam mirtingajam kaip už Sodrą, žemės mokestį ir kt. Tada tas, kitas žmogus, paprastas architektas, paaiškino, jog visų šalies mokesčių mokėtojų pinigais išlaikoma duomenų bazė buvo atlaisvinta nuo biurokratinių nesąmonių ir už pastovų nustatytą mokestį tapo prieinama visiems ir neribotai. „Duombazė“ atlaisvino daugelį procedūrų, ypač palengvino architektų ir projektuotojų darbą, pradedant bendravimą su įvairiais interesantais. Kiekvienu atveju nebereikėjo mokėti valstybės įmonei, išlaikomai tų pačių mokesčių mokėtojų suneštais pinigais. Atėjai pas architektą, uždavei klausimą, o šis per minutę jau tau pateikia atsakymą. Pasirodo, Masiuliui tai nepatinka – turėjo būti kaip seniau: sumokėjai už savo registro duomenų saugojimą, tai ir toliau mokėk, net atėjęs pas sertifikuotą projektuotoją.

Pasirodo jie, architektai, projektuotojai ir kiekvienas savo sklypelį registravęs žmogelis, grobstė iš valstybės tai, ką jai patikėjo saugoti. Pagal Masiuli čia viskas turėjo būti kaip banke. Pasidėjai – mokėk. Pasiteiravai, ką pasidėjai, mokėk. Pasiėmei – vėl mokėk. Štai kur prarasti bankiniai milijonai.

Be to, „Registrų centrui“ didžiulę žalą dar padarė ir žurnalistai, kurie demaskavo tokių Masiulių veiklą ir pan. – tam nemokamai pasinaudodami valstybės sukauptais duomenimis. Už tokį demaskavimą valstybė negavo daugybės mln., nes tokie kaip Masiulis iš jos galimai vagia tik teisėtais būdais, o dėl žurnalistų veiklos į biudžetą nesurenkami likusieji milijonai… Beje, o su niekur neišplaukiojančia „Nepriklausomybe“ kaip? O gal ji jau išplaukė? Arba kam reikalingas tada neplaukiojantis laivas?

Na dabar grįžkime prie Seimo narių – kaip minėjome vienas laukia, kada kas nors bus pasodintas, kitas teigia, kad Masiuliui galimai pasimaišė protas.

Kad ministras fantazuoja, viešai tvirtina buvęs ministras Algirdas Butkevičius

Suskaičiuotos žalos dydis dabartiniam Seimo nariui kelia abejonių ir dėl to, kad, remiantis viešojoje erdvėje skelbtais duomenimis, iš „Registrų centro“ duomenis imančių įmonių metinės apyvartos šimtus kartų mažesnės nei tariamai padaryta žala. O ir paties „Registrų centro“ metinė apyvarta iš visų teikiamų paslaugų yra vos per 40 milijonų Eur.

„Galima fantazuoti, kad mano paslaugos kaina milijoninė, bet jei už tokią kainą jos niekas neperka, tai nereikia manyti, kad patyrei milijoninę žalą“, – prideda A. Butkevičius.

Kada kas nors bus pasodintas – per žiniasklaidą teiraujasi parlamentaras Robertas Šarknickas

„Visų pirma noriu padėkoti susisiekimo ministrui Rokui Masiuliui, kuris aktyviai su kolegomis ir toliau į viešumą be baimės ištraukia stambius nusikaltimus, kurie vykdavo prie įvairių valdžių. Tai palietė Registrų centrą, Lietuvos automobilių kelių direkciją, geležinkelius ir kt. Bet gal jau laikas baigti tepti sviestą mūsų teisinėje valstybėje? Kiekvienas, kuris padarė šimtatūkstantines, milijonines aferas, turi būti atsakingas už tai.“, – įsitikinęs „valstiečių“ frakcijos Seime narys.